Fundacja Orla Straż odbudowuje chrześcijańskie miasto Karakusz w Iraku

Niesienie pomocy humanitarnej przesiedlonym rodzinom, ludziom uwolnionym z niewoli ISIS oraz wspieranie żołnierzy-ochotników – to główne cele złożonej w 2016 roku przez kmdr ppor. rez. Bartosza Rutkowskiego Fundacji Orla Straż.

Obecnie Fundacja Orla Straż postawiła sobie kolejny cel: odbudowę kościoła, szkoły oraz szpitala dla dzieci w chrześcijańskim mieście Karakusz.

***

Fundacja Orla Straż w dużej mierze wspiera rodziny Jazydów. Jazydyzm to religia synkretyczna. Jej wyznawcy mieszkają głównie w Iraku oraz Syrii. Jazydzi uważają się za „krewnych” chrześcijan. Są oni traktowani w okrutny sposób przez ISIS. Giną z rąk terrorystów lub dostają się do niewoli.

Fundacja wspiera Jazydów finansowo, umożliwiając zakup żywności, środków pierwszej potrzeby czy namiotów.

Również żołnierze asyryjscy mogą liczyć na pomoc ze strony Fundacji Orla Straż. Asyryjczycy to wyznawcy chrześcijaństwa, który przyjęli tę wiarę w II wieku n.e. Od ponad 1000 lat żyją razem z wyznawcami islamu. Asyryjscy żołnierze zostali zmuszeni do opuszczenia terenów, na których żyli, z powodu zajęcia tych ziem przez ISIS. Wstąpili do chrześcijańskich jednostek wojskowych, jednak brakuje im często środków finansowych. Z tego powodu żołnierze ci nie są w stanie utrzymać swoich rodzin.

Asyryjskie rodziny otrzymują od Fundacji Orla Straż pomoc humanitarną, m.in. paczki z żywnością.

Fundacja wspiera także wdowy i sieroty po żołnierzach kurdyjskiej Peszmergi z oddziału Faramande Sbelk Forces. Ten oddział – choć muzułmański – walczył razem z chrześcijanami i poniósł ciężkie straty podczas ataku ISIS w maju 2016 roku.

Szczegółowe informacje na temat Fundacji Orla Straż oraz informacje o możliwości wsparcia ofiar terroryzmu na Bliskim Wschodzie dostępne są na stronach http://www.orlastraz.org/ oraz https://www.facebook.com/orlastraz.

orlastraz.org/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl