fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Wielkopolskie: Straż Graniczna w trakcie kontroli na A2 zatrzymała 24-latka i 10 obywateli Iraku

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławica na autostradzie A2 zatrzymali do kontroli samochód prowadzony przez 24-letniego mieszkańca pow. włocławskiego. Razem z nim podróżowało 10 obywateli Iraku – 7 mężczyzn i troje dzieci.

O zdarzeniu poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr SG Joanna Konieczniak.

Jak podała, w niedzielę na autostradzie A2 funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławica zatrzymali do kontroli Toyotę Proace. Kierowcą auta był 24-letni mieszkaniec powiatu włocławskiego. Razem z nim podróżowało 10 obywateli Iraku – 7 mężczyzn w wieku 20-32 lat i troje dzieci w wieku od 10 do 14 lat.

Joanna Konieczniak wskazała, że cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju oraz wyjazdu.

„Irakijczycy zgodnie oświadczyli, że chcieli dotrzeć do Niemiec. Z uwagi na nielegalny pobyt w Polsce oraz niezgodne z prawem usiłowanie przekroczenia granicy wbrew przepisom, zostali zatrzymani. Ponadto kierowca pojazdu zatrzymany został za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. Obecnie trwają dalsze czynności z udziałem tłumacza” – zaznaczyła.

Łącznie podczas ostatniego weekendu funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili i zatrzymali 33 cudzoziemców, którzy usiłowali niezgodnie z przepisami przekroczyć granicę z Polski do Niemiec. Ich pobyt w Polsce również był nielegalny.

Żaden z zatrzymanych podczas weekendu przez funkcjonariuszy NoOSG cudzoziemców nie wnioskował o ochronę międzynarodową na terytorium Polski.

PAP

drukuj