fot. PAP/Tomasz Gzell

Niebawem rekonstrukcja rządu. Poznamy m.in. nowego ministra klimatu, rolnictwa i sportu

Jeszcze w tym miesiącu dojdzie do rekonstrukcji rządu. Według medialnych doniesień poznamy wtedy nowego ministra klimatu i środowiska oraz szefa resortu rolnictwa. Zostaną też powołani nowi ministrowie rozwoju i sportu.

W sprawie rekonstrukcji jedno jest pewne, że nie dojdzie do zmiany na stanowisku szefa rządu – zapowiedział w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości.

„W tej chwili nie widzę żadnej możliwości zmiany rządu, bo zmiana premiera jest też zmianą rządu. Byłoby to przedsięwzięcie wielce ryzykowne” – podkreślił Jarosław Kaczyński dla tygodnika „Sieci”.

O swoje stanowisko może być spokojny również Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. Minister stał się celem ataku hakerów, którzy ujawnili maile z jego prywatnej skrzynki.

Z rządu najprawdopodobniej jeszcze w tym roku odejdzie sam Jarosław Kaczyński.

– Na razie pracuje jako wicepremier ds. bezpieczeństwa. Ma zadania, które chce zrealizować w Kancelarii Premiera, ale oczywiście prędzej czy później, kiedy trzeba będzie poświęcić się bardziej partii i przygotowaniom do nadchodzących wyborów, pan prezes zrezygnuje z tej funkcji, ale będzie to jego decyzja i on powie, kiedy to się stanie – poinformował Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

To sprawy związane z partią i najbliższe wybory parlamentarne będą teraz kluczowe dla prezesa Jarosława Kaczyńskiego – wskazał dr Piotr Gawryszczak, politolog.

– Wszyscy wiemy, że najważniejsze wybory, które będą, to są wybory w 2023 roku i partia musi być bardzo przygotowana, żeby wygrać kolejną kadencję – zaznaczył dr Piotr Gawryszczak.

Rekonstrukcję wymusza odejście z rządu Jarosława Gowina. W Porozumieniu ostatecznie pozostało tylko pięciu posłów i jeden senator. Większość byłych członków ugrupowania byłego wicepremiera tworzy partię Republikańską, która wynegocjowała nową umowę koalicyjną z Prawem i Sprawiedliwością. Jej treść jest na razie poufna – poinformował Piotr Muller, rzecznik rządu.

– Jej treść jest znana władzom partii i w poszczególnych zakresach będzie realizowana. Jednym z jej elementów jest m.in. powołanie ministra sportu, właśnie dla przedstawicieli Partii Republikańskiej – powiedział Piotr Muller.

Na stanowisko ministra sportu ma zostać powołany Kamil Bortniczuk. Poseł uzyskał poparcie prezydenta RP Andrzeja Dudy.

– Tak ważna sprawa jak sport – i nie mam tu na myśli tylko sportu wyczynowego, ale również sport powszechny, który obejmuje aktywność fizyczną dzieci i młodzieży, osób starszych – zasługuje na to, aby był kierowany przez ministra, który głównie będzie się zajmował tą materią – podkreślił Kamil Bortniczuk, poseł Partii Republikańskiej.

Nadal nie wiadomo co z wakatem po Jarosławie Gowinie w resorcie rozwoju. Według medialnych doniesień kandydatów jest dwóch – Piotr Nowak, były wiceminister finansów oraz Marcin Ociepa, obecny wiceminister obrony narodowej, który odszedł z Porozumienia. Polityk powołał z byłymi politykami partii Jarosława Gowina, a także Kukiz’15 stowarzyszenie OdNowa, które również negocjuje warunki koalicji z Prawem i Sprawiedliwością.

– Negocjujemy sprawy poważne, przede wszystkim kwestie programowe mają złożony charakter. Natomiast porozumienie jest możliwe jak najbardziej i jeśli można by było je dzisiaj osiągnąć, to byłbym bardzo szczęśliwy – zaznaczył Marcin Ociepa.

Według medialnych doniesień z Ministerstwa Klimatu i Środowiska ma odejść Michał Kurtyka. Na następcę wskazywana jest Anna Moskwa – w przeszłości związana z resortem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Do zmiany dojdzie w momencie poważnych problemów związanych z unijną polityką klimatyczną, kryzysem energetycznym i konfliktem z Czechami ws. kopalni Turów. [czytaj więcej]

Zmiana ma nastąpić również w resorcie rolnictwa. Grzegorza Pudę, który jest źle oceniany przez rolników, miałby zastąpić Henryk Kowalczyk. Polityk miałby zostać również wicepremierem.

– Jest to pewne oparcie się o starą gwardię, oparcie się o osoby sprawdzone i zaufane – podkreślił Mariusz Sieraczkiewicz, socjolog, specjalista ds. mediów.

Do rządu nie wejdzie nikt z ugrupowania Pawła Kukiza. Między nami a Prawem i Sprawiedliwością jest współpraca, ale stanowiska nas nie interesują – powiedział Jarosław Sachajko z Kukiz’15.

– Z takiej propozycji jesteśmy zadowoleni, bo po to poszliśmy do polityki, aby nasz program wdrażać i jeżeli możemy go wdrażać, współpracując z Prawem i Sprawiedliwością, to trzeba znać swoje miejsce w szeregu – zaznaczył Jarosław Sachajko.

Zmiany w rządzie mamy poznać do końca października.

– Od tego, żeby ogłaszać decyzje ostateczne, jest pan premier i gdy takie decyzje zapadną – one też są w tej chwili konsultowane z panem prezydentem, dzisiaj takie spotkanie się odbywa – to wtedy będziemy o nich informować – wskazał Piotr Müller.

Jest szansa, że nazwiska nowych ministrów ujrzą światło dzienne jeszcze w tym tygodniu.

 

TV Trwam News

drukuj