fot. PAP/EPA

Konwent seniorów RE przeciw raportowi ws. Polski

Konwent seniorów Rady Europy odrzucił wniosek o głosowanie nad stworzeniem raportu w sprawie przestrzegania demokracji w Polsce. Po raz kolejny konwent ma się nad nim pochylić w maju.

Z propozycją przygotowania raportu o „Funkcjonowaniu instytucji demokratycznych w Polsce” wystąpiło biuro Zgromadzenia Parlamentarnego. Za wnioskiem w tej sprawie stoją politycy Platformy Obywatelskiej.

Parlamentarzyści PiS-u liczą na to, że wniosek zostanie odrzucony.

Będziemy rozmawiać z przedstawicielami komitetu, który będzie się tym zajmował. Liczymy na kolejne zwycięstwo, dlatego, że to już jest druga stracona szansa przez opozycje. Bo przypomnę po raz pierwszy wniosek o pilną debatę, głosowany na zgromadzeniu plenarnym w kwietniu opozycja przegrała. Teraz ten kolejny raz, został tak naprawdę przegrany przez nich po raz kolejny bo do głosowania w ogóle nie dopuszczono wiedzieli, że nie mają szans wygrać tego głosowania – mówi poseł Dominik Tarczyński, członek stały delegacji polski do Rady Europy.

W Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy zasiadają przedstawiciele 46 państw członkowskich. Do przegłosowania wniosku niezbędne jest kworum.

Głosowanie miało się odbyć już w poniedziałek, jednak zostało przeniesione na  piątek. Dziś zapadła decyzja że głosowanie może się odbyć 26 maja.

RIRM

drukuj