fot. PAP/Tomasz Gzell

Posłowie PO-KO zapowiedzieli złożenie wniosku o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości

Politycy PO-KO zapowiedzieli złożenie wniosku o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Jednocześnie zwrócą się do NIK o kontrolę umów zawieranych przez resort na kampanię w internecie oraz marketing.

Politycy PO-KO domagają się odwołania Zbigniewa Ziobro w związku z hejtem na sędziów i organizacje sędziowskie. W akcję mieli być zaangażowani m.in. były już wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak oraz kilku członków KRS.

Do sprawy odnieśli się też politycy Wiosny i Lewicy Razem. Ci domagają się reakcji prezydenta Andrzeja Dudy oraz zwołania przez niego Rady Gabinetowej, na której wyjaśnienia złożyłby minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Socjolog Grzegorz Wiński zwraca uwagę, że tzw. afera trollowa jest wykorzystywana politycznie, a politycy opozycji nie sprowadzili tej sprawy na poziom formalno-prawny.

Minister Ziobro zareagował skutecznie. Pamiętajmy o tym, że wiceszef resortu sprawiedliwości podał się do dymisji. Było to bardzo dobre posunięcie, które postawiło ministra Ziobrę w komfortowej sytuacji, świadczącej o jego przejrzystości i chęci współdziałania przy wyjaśnieniu całkowitym tej afery. Opozycja zrobiła z tego sprawę stricte polityczną, którą będzie wykorzystywać podczas kampanii wyborczej – wskazuje Grzegorz Wiński.

Ponadto – jak zauważa ekspert – minister sprawiedliwości wyłączył się ze sprawy jako Prokurator Generalny. W ocenie Grzegorza Wińskiego, w resorcie powinien odbyć się audyt informatyczny, który by ujawnił skalę problemu, która być może jest wyolbrzymiana.

RIRM

drukuj