Ostatnie pożegnanie mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

W Łodzi trwa ostatnie pożegnanie mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W łódzkiej archikatedrze Polacy oddają hołd legendarnemu dowódcy Armii Krajowej. Będzie także możliwość wpisania się do księgi kondolencyjnej.

W samo południe rozpoczęło się spotkanie z bliskimi mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, jego siostrzenicą Haliną Morawską i jej wnuczką Agnieszką.

Jeszcze dziś pod przewodnictwem ks. bp. Marka Marczaka, biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej zostaną odprawione nieszpory żałobne.

Kilkudniowe uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się wczoraj w archikatedrze łódzkiej Mszą św. pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego.

Przywracając majorowi Łupaszce pamięć i szacunek, my dziś odzyskujemy naszą tożsamość i godność – mówił metropolita łódzki.

– Wreszcie odziany tutaj w Łodzi w oficerski mundur. Wreszcie otoczony szacunkiem i naszą serdeczną modlitwą. Dziś wraca pamięć o nim, a my dzięki temu, że jesteśmy razem przy jego trumnie czujemy się bardziej Polakami. Dzięki tej pamięci o nim wiemy i dziękujemy Bogu za to, że dzisiaj odzyskujemy naszą tożsamość i naszą godność – powiedział. ks. abp.  Marek Jędraszewski.

Na uroczystościach był obecny również m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

„Wraz z tym pożegnaniem witamy Polskę niepodległą, której miało już nie być – którą miano zadusić i wymazać z serc, kart historii, mapy świata, rzeczywistości międzynarodowej” – mówił szef MON-u.

Główne uroczystości pogrzebowe polskiego bohatera odbędą się w niedzielę, w Warszawie. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy i zostanie przeprowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

RIRM

drukuj