Hołd dla Łupaszki

21 i 22 kwietnia archikatedrze w Łodzi odbędą się uroczystości pogrzebowe żołnierza niezłomnego Zygmunta Szendzielarza pseudonim „Łupaszko”. Pogrzeb zostanie zorganizowany w ceremoniale wojskowym. Całość rozpocznie się uroczystą Mszą Św. pod przewodnictwem metropolity łódzkiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego.

Podczas pożegnania Łupaszki wartę przy trumnie będą pełnić żołnierze, przedstawiciele organizacji patriotycznych, związków i służb mundurowych. Ponadto łódzkie szkoły zaprezentują przygotowane specjalnie na tę okazję programy artystyczne.

Przed łódzką archikatedrą już teraz można oglądać wystawę szczecińskiego oddziału IPN zatytułowaną: „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu… Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”.

Pożegnanie Zygmunta Szendzielarza będzie też niesamowitą lekcją historii i możliwością „dotknięcia” przeszłości.

Szczątki mjra Łupaszki leżały w ziemi, wrzucone w dół śmierci, ponad 62 lata. Trzy lata temu udało się je odnaleźć, ekshumować i zidentyfikować. To dzięki Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce” i innym żołnierzom wyklętym żyjemy dziś w wolnej Polsce.

* * *

Program uroczystości pogrzebowych:

Czwartek, 21 kwietnia:

– godz. 19 – Msza Św. pod przewodnictwem ks. abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego;

Piątek, 22 kwietnia:

– od godz. 10 w archikatedrze indywidualnie będzie można oddać hołd Bohaterowi. Czuwaniu przy trumnie towarzyszyć będą uczniowie i studenci łódzkich szkół i uczelni; możliwość wpisania się do księgi kondolencyjnej;

– godz. 16.00 – Nieszpory żałobne pod przewodnictwem bpa Marka Marczaka;

– godz. 16.45 – wyprowadzenie z bazyliki archikatedralnej doczesnych szczątków Majora „Łupaszki”;

– godz. 17.30 – spotkanie z rodziną mjr. Łupaszki – jego siostrzenicą Haliną Morawską i jej wnuczką Agnieszką oraz z szefem Fundacji Niezłomni – Wojciechem Łuczakiem w sali wydziału duszpasterstwa młodych (ul. Skorupki 13); spotkanie poprowadzą pracownicy łódzkiego oddziału IPN.

RIRM

drukuj