Teatr Polski w Warszawie uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

Od kilku dni trwają uroczystości związane z przypadającym jutro Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dziś w Teatrze Polskim w Warszawie zaplanowano koncert „O Żołnierzach Wyklętych opowieść”, podczas którego mają zostać wręczone medale i odznaczenia.

W widowisku wykorzystano m.in. fragmenty pamiętnika kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, piosenki których autorami są Żołnierze Niezłomni, a także utwory poetyckie w interpretacji Jerzego Zelnika.

Wczoraj, m.in. w parku im. Henryka Jordana w Krakowie, odsłonięto Popiersia Żołnierzy Wyklętych – mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, oraz sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił podczas uroczystości, że wolna Polska swoją niepodległość zawdzięcza „ofierze życia i krwi żołnierzy niezłomnych”.

– Przez dziesiątki lat Wasza pamięć była wymazywana z naszej narodowej świadomości. To nasze dzisiejsze spotkanie, fakt, że jest tutaj tak wielu młodych ludzi, młodych patriotów, to jest dowód na Wasze zwycięstwo. Przegraliście bitwę, straciliście życie, ale wygraliście wojnę, wygraliście historię, wygraliście pamięć, wygraliście Polskę – mówił minister Jarosław Gowin.

Wczoraj w blisko 180 miastach polski i świata odbyły się Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. W wielu miejscach odbyły się także defilady i uroczystości upamiętniające. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj