fot. PAP/EPA

Były szef NATO przeciwny budowie Nord Stream 2

Były szef NATO przestrzega przed budową Nord Stream 2. Anders Fogh Rasmussen jest przeciwnikiem dalszego uzależniania Europy od Rosji pod względem energetycznym. Według eksperta budowa kolejnej nitki gazociągu na dnie Bałtyku byłaby błędem.

Jak podkreślił, kraje europejskie są mocno uzależnione od importu energii z Rosji. Wpływa to na dyskusje Unii Europejskiej o sankcjach wobec tego kraju czy podejście UE do Ukrainy.

Przeciwko rosyjsko niemieckiej inwestycji protestują kraje Europy Środkowo – Wschodniej. Poseł Dariusz Kubiak z sejmowej komisji gospodarki ma nadzieję, że wszelkie głosy sprzeciwu przyniosą pozytywne efekty.

– W tej chwili to stanowisko Ukrainy, Polski, Słowacji, Litwy i Łotwy jest już dosyć zdecydowane. Oczywiście każdy w pojedynkę ma zdecydowanie mniejsze możliwości, żeby tego typu decyzje blokować czy też zwracać uwagę na to, jakie zagrożenie za sobą niosą. Myślę, że w grupie takich państw można naprawdę bardzo dużo zrobić i jeśli jest do tego jeszcze opinia tak znaczących polityków, to można podjąć kroki, aby nie dopuścić do tego typu działań – mówi poseł Dariusz Kubiak.

Nord Stream 2 w zamyśle Gazpromu ma mu pomóc jeśli nie w zaprzestaniu, to co najmniej w ograniczeniu tranzytu gazu do UE przez Ukrainę, co koncern chce uczynić do 2020 roku.

Komisja Europejska zapowiedziała, że dokona rygorystycznej oceny planów rozbudowy gazociągu Nord Stream, który będzie musiał być w 100 procentach zgodny z unijnymi przepisami.

RIRM

drukuj