Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

W 333 miastach Polski oraz ośmiu poza jej granicami odbędzie się dziś Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. To już 6 edycja tego wydarzenia. Weźmie w niej udział 70 tys. biegaczy.

Głównym celem Biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski. W tym roku Biegowi patronuje ośmiu żołnierzy zamordowanych w więzieniu mokotowskim, m.in. rotmistrz Witold Pilecki oraz podpułkownik Łukasz Ciepliński.

Pamięć o tych żołnierzach przez wiele lat była wymazywana – przypomina Wojciech Klabun, radny miasta Torunia i koordynator Biegu ,,Tropem Wilczym” w Toruniu.

Byli to ludzie zabici dwukrotnie. Po raz pierwszy przez oprawców, którzy ich ścigali po lasach, katowali i mordowali w katowniach, a drugi raz ginęli przez pamięć. Pamięć o nich była przez wiele lat wymazywana. Ich rodziny musiały ukrywać przeszłość swoich ojców, matek, wujków. Dzieci cierpiały, bo były oddawane do domów dziecka. Członkowie tych rodzin często nie mogli znaleźć pracy, nie mogli się kształcić. Tak naprawdę od kilkunastu lat możemy mówić jak było. Myślę, że to jest ważne, aby ta prawda odbiła, żeby ona całkowicie wyszła na jaw – akcentuje Wojciech Klabun.

Z akcją upamiętniającą niezłomnych bohaterów wychodzi też m.in. Stowarzyszenie Studenci dla RP, które organizuje „Namioty Wyklętych”. Podczas tego ogólnopolskiego wydarzenia odbywają się m.in spotkania z kombatantami, naukowcami specjalizującymi się w tematyce oraz rekonstruktorami. Na najmłodszych czekają konkursy z nagrodami.

„Namiotom Wyklętych” patronuje prezydent RP Andrzej Duda.

RIRM

drukuj