Tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych na Grobie Nieznanego Żołnierza

Parlamentarny Zespół Tradycji i pamięci Żołnierzy Wyklętych chce umieszczenia na Grobie Nieznanego Żołnierza tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych.

Jest to odpowiedź na apel prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas warszawskich uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych powiedział, że na symbolicznej mogile brakuje tablicy pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na posiedzeniu parlamentarny zespół ma przyjąć pismo, w którym kieruje prośbę do Ministra Obrony Narodowej  w sprawie naprawienia tej sytuacji.

Chodzi o umieszczenie, chociaż kilku ważniejszych dat mówi Poseł Leszek Dobrzyński, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespół Tradycji i pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Jedyną datą która tam jest upamiętniona, to starcie pod Surkontami. Natomiast nie ma tam kompletnie dat starć związanych z walkami w 1945, 1946, 1947 roku, więc wystąpimy z inicjatywą żeby taką tablice tam również zamontować. Oczywiście wiemy nie da rady, żeby wszystkich wydarzeń tam umieścić, ale kilka takich przykładowych, proponujemy żeby to były daty, miejsca, trzech największych bitew, jakie stoczyli żołnierze wyklęci, chodzi o Miodusy  Pokrzywne, Kuryłówkę ale też może być na przykład rozbicie więzienia w Kielcach. Bo wiemy, że rozbijanie aresztów i uwalnianie więźniów było jednym z ważniejszych działań jakie podejmowali żołnierze wyklęci – podkreślił Leszek Dobrzyński.

 

Parlamentarny Zespół Tradycji i pamięci Żołnierzy Wyklętych prowadzi różne inicjatywy i uczestniczy w różnych uroczystościach upamiętniających tych polskich żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę.

RIRM

drukuj