Warszawskie obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

Apel Poległych i złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza, następnie przemarsz do archikatedry św. Jana i Msza  św. – to główne punkty społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wydarzenia związane z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczął się w czwartek i potrwa do końca przyszłego tygodnia; będą to akcje edukacyjne, koncerty, przeglądy filmowe oraz konferencje naukowe.

Sekretarz komitetu organizacyjnego społecznych obchodów Wojciech Boberski poinformował, że  dziś o godz. 19. rozpocznie się zgromadzenie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przewidziane są wystąpienia przedstawicieli organizacji kombatanckich. Były poseł Artur Zawisza wystąpi jako wiceszef Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Na obchodach, tak jak w zeszłym roku, ma pojawić się szef PiS Jarosław Kaczyński i przedstawiciele klubu parlamentarnego PiS.

Uczestnicy zgromadzenia – dzieci, kombatanci i przedstawiciele m.in. partii politycznych złożą wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie przejdą do archikatedry św. Jana. W przemarszu wezmą udział m.in. grupy rekonstrukcyjne oraz działacze Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Boberski zgłosił w stołecznym ratuszu manifestację na 2,5 tys. osób, ale – jak przyznaje – spodziewa się ich więcej.

W sobotę w Domu Dziennikarza na ul. Foksal odbędzie się I Warszawski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych. W południe z placu Zamkowego ruszy Masa Krytyczna – okolicznościowy przejazd rowerzystów. O godz. 18. rozpocznie się msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i koncert z udziałem m.in. tenora Wiesława Ochmana.

Na przyszły tydzień zostały zaplanowane konferencje naukowe z udziałem historyków IPN.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach WiN-u. 1 marca 1951 r. siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec – zostało zastrzelonych w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl