Rozmowy między przedstawicielami Gruzji i Rosji

W Pradze odbędzie się dziś spotkanie przedstawiciela gruzińskiego rządu ds. stosunków z Rosją Zurab Abaszydze z wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Grigorijem Karasinem. Strony omówią stosunki handlowe, gospodarcze i kulturalne.

Przedstawiciel rządu Gruzji powiedział, że „uregulowanie stosunków z Rosją będzie niełatwym procesem, który należy urzeczywistniać kierując się pragmatyzmem i uwzględniając żywotnie ważne interesy Gruzji”. Jego zdaniem należy w tej dziedzinie postępować z aptekarską dokładnością.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli Gruzji i Rosji odbyło się w grudniu 2012 roku w Genewie. Na czele rządu w Tbilisi stanął wtedy Bidzina Iwaniszwili, który jeszcze przed wyborami zapowiedział starania o poprawę relacji z Rosją. Był to pierwszy kontakt rosyjsko-gruziński na tak wysokim szczeblu od sierpnia 2008 roku, gdy po kilkudniowej wojnie z Rosją o Osetię Południową władze w Tbilisi zerwały stosunki dyplomatyczne z Moskwą.

Po wojnie o Osetię Południową w roku 2008 Rosja uznała niepodległość tej zbuntowanej prowincji Gruzji i drugiego jej separatystycznego regionu – Abchazji. Kreml odmówił też jakichkolwiek kontaktów z obecnym prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim, którego obarcza odpowiedzialnością za sprowokowanie tamtego konfliktu i uważa za zbrodniarza wojennego.

PAP/RIRM

drukuj