fot. PAP/EPA

A. Guterres: Jestem zszokowany, że Kreml niszczy Kijów, miasto „święte” również dla Rosjan

Przebywający w czwartek z wizytą w Kijowie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres stwierdził w wieczornej rozmowie z portugalską telewizją RTP, iż jest zszokowany, że Kreml dokonuje ataków rakietowych w mieście, które jest “święte” nie tylko dla Ukraińców, ale również Rosjan.

Antonio Guterres powiedział, że „szok” wywołany przez atak rakietowy, który miał miejsce zaledwie 2 km od hotelu, w którym przebywał, wynika z działania Rosji niszczącej „tak piękne miasto, jakim jest Kijów”, a nie z faktu, że przebywał w nim wówczas sekretarz generalny ONZ.

„To miasto musi zostać oszczędzone z powodu swojego znaczenia historycznego i dziedzictwa kulturalnego” – dodał.

Szef ONZ wyjaśnił, że zarzuty wobec niego o późne przybycie do Kijowa nie mają podstaw, gdyż czekał on na „właściwy moment, który mógłby okazać się przełomem dla negocjacji”.

Dodał, że obecnie trwają intensywne negocjacje w sprawie utworzenia korytarza humanitarnego dla ukraińskiej ludności cywilnej chroniącej się w „katakumbach” zakładu Azowstal w Mariupolu przed rosyjskim wojskiem.

„Te rozmowy to ekstremalnie trudne zadanie. Mam nadzieję, że tym razem uda nam się przeprowadzić tę operację” – stwierdził Antonio Guterres.

Podkreślił, że konieczne są działania, które „jak najszybciej zakończą wojnę na Ukrainie”. Zaznaczył, że wierzy, iż konflikt w tym kraju nie przerodzi się w trzecią wojnę światową.

„Teoretycznie istnieje taka możliwość, ale wierzę, że w praktyce do tego nie dojdzie” – podsumował sekretarz generalny ONZ.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl