Handlowa „Solidarność”: Od dwóch miesięcy w województwach graniczących z Ukrainą pracownicy sklepów pracują w niedziele, choć zgodnie z prawem sklepy powinny być zamknięte

Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, skierował do minister rodziny i polityki społecznej, Marleny Maląg, pismo, w którym wskazał, że od dwóch miesięcy w województwach graniczących z Ukrainą pracownicy sklepów pracują w niedziele, choć zgodnie z prawem sklepy powinny być zamknięte.    

27 lutego 2022 roku, tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaapelowała za pośrednictwem Twittera o otwarcie sklepów w niedziele w województwie lubelskim i podkarpackim, powołując się na stan wyższej konieczności. Jednocześnie szefowa resortu rodziny zapowiedziała, że w porozumieniu w Państwową Inspekcją Pracy przygotuje odpowiednie regulacje prawne w tym zakresie.

„Sklepy oczywiście odpowiedziały pozytywnie na apel minister Marleny Maląg i otworzyły się w niedziele. Warto tutaj nadmienić, że chodzi nie tylko o sklepy z żywnością czy innymi artykułami pierwszej potrzeby, które mogły być niezbędne dla uchodźców masowo przekraczających granicę. Otworzyły się również salony jubilerskie, placówki biur podróży czy sklepy ze sprzętem RTV” – mówił Alfred Bujara.

Przez kolejne niedziele w województwach lubelskim i podkarpackim pracownicy handlu musieli przychodzić do pracy w niedziele wbrew obowiązującym przepisom. Jedyną podstawą do otwierania sklepów był stan wyższej konieczności ogłoszony na Twitterze.

Jak czytamy w stanowisku skierowanym 27 kwietnia 2022 roku do minister Marleny Maląg, handlowa „Solidarność” ze sporą wyrozumiałością podchodziła do tej kuriozalnej sytuacji.

„Rozumiejąc, że pomoc napadniętym sąsiadom jest naszym obowiązkiem, zdawaliśmy sobie również sprawę z tego, jak trudna sytuacja panuje w województwach graniczących z Ukrainą” – zaznaczył Alfred Bujara.

„Cierpliwie czekaliśmy na to aż Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawi obiecane regulacje prawne, choć mieliśmy świadomość, że prawo jest łamane w każdą niedzielę. Liczyliśmy, że minister Marlena Maląg wywiąże się ze złożonej publicznie deklaracji, a przygotowane rozwiązania uwzględnią również interesy pracowników handlu. Niestety, nic takiego się nie stało” – podkreślił przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Ponadto, jak wskazuje Alfred Bujara, ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele przewiduje możliwość otwarcia sklepów w sytuacjach kryzysowych.

„W ustawie jest zapis, zgodnie z którym sklepy z żywnością, traktowane jako część infrastruktury krytycznej, mogą działać w niedziele na podstawie decyzji starosty lub wojewody. Nikt jednak takich decyzji nie wydał” – zaznaczył przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Od publikacji wpisu na Twitterze minister Marleny Maląg minęły już dwa miesiące. Ponadto, jak wskazują związkowcy, sytuacja na granicy znacząco się uspokoiła, więc otwieranie sklepów w niedziele w województwach sąsiadujących z Ukrainą nie ma żadnego uzasadnienia.

„Według danych Straży Granicznej 25 kwietnia 2022 roku przez granicę z Ukrainą do Polski wjechało 13,7 tysięcy osób. To ponad dziesięciokrotnie mniej niż kilka tygodni temu, w szczycie kryzysu uchodźczego. W związku z powyższym nie istnieją żadne merytoryczne przesłanki, żaden »stan wyższej konieczności« uzasadniający dalsze łamanie przepisów Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta oraz niektóre inne dni” – akcentował Alfred Bujara.

Związkowcy wskazali, że dalsze łamanie prawa, które odbywa się za przyzwoleniem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Państwowej Inspekcji Pracy, jest całkowicie niedopuszczalne i zażądali pilnej interwencji minister Marleny Maląg w celu przywrócenia poszanowania dla przepisów.

„Ta sytuacja powinna zostać uporządkowana jeszcze w kwietniu 2022 roku. W przeciwnym razie tysiące pracowników z Podkarpacia i Lubelszczyzny zostaną całkowicie bezprawnie zmuszeni do przyjścia do pracy nie tylko w niedziele, ale również 1 i 3 maja” – wskazał Alfred Bujara.

PQ0TGH~I

Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl