MSZ Rosji: Ciała ofiar katastrofy smoleńskiej identyfikowali przedstawiciele Polski

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że ciała ofiar katastrofy smoleńskiej identyfikowali przedstawiciele Polski i krewni ofiar. Rzecznik resortu Maria Zacharowa wskazała, że strona polska nalegała na jak najszybsze przekazanie szczątków. Dodała, że gdy identyfikacja była niemożliwa, przekazywane były one stronie polskiej pod numerami.

Zacharowa stwierdziła, że ciała ofiar znajdowały się na terytorium Rosji jedynie od 10 do 13 kwietnia 2010 r. Dlatego – jak mówiła – kwestia pełnowartościowych badań przez specjalistów rosyjskich nie była rozpatrywana.

Według niej do trumien ciała układane były również w obecności przedstawicieli Polski.

Rosja i ówczesne polskie władze przerzucają się odpowiedzialnością, a są procedury, które powinny być zachowane przy tego rodzaju wypadkach lotniczych – podkreśla poseł Andrzej Melak, który stracił brata w katastrofie.

– Byłem w Moskwie do 15 kwietnia i wiem, że identyfikowałem brata bodajże 13 kwietnia. 15 (kwietnia) ciało wróciło samolotem do warszawy  wraz z kilkudziesięcioma innymi. Nikt z nas nikogo nie naciskał. Byliśmy okłamywani przez przedstawicieli polskiego rządu wydelegowanych specjalnie do Moskwy w osobach pana (Tomasza) Arabskiego, pani (Ewy) Kopacz, był też wiceminister spraw zagranicznych i inni przedstawiciele prokuratury oraz różnych służb. Tam byliśmy okłamywani, że w sekcjach uczestniczą polscy lekarze i polscy prokuratorzy – mówi Andrzej Melak.

Wcześniej w rozmowie z Radia Maryja poseł Andrzej Melak podkreślał, że w Rosji „polscy przedstawiciele byli biernymi obserwatorami”. [czytaj więcej] https://www.radiomaryja.pl/informacje/pos-melak-klamie-informowano-ze-bedzie-mozna-otworzyc-trumien-polsce/

Zacharowa zapowiedziała opublikowanie w zasobach internetowych MSZ Rosji kopii protokołu o „niektórych kwestiach identyfikacji” ciał ofiar katastrofy.

Dokument ten głosi – według przytoczonego przez rzecznik cytatu – że „w toku przeprowadzenia działań śledczych dot. identyfikacji ciał strona polska nie wyrażała pretensji” do strony rosyjskiej.

Zacharowa powiedziała, że ze strony polskiej w imieniu MSWiA dokument podpisali Piotr Stachańczyk, a w imieniu MSZ Jacek Najder.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl