Rosyjskie media: w razie konfliktu Kremla z USA i NATO „Fort Trump” zostanie zniszczony

Rosyjska prasa ostrzega, że w razie konfliktu Kremla z USA i NATO ewentualna baza „Fort Trump” na terenie Polski zostanie zniszczona przez rakiety Iskander, pociski Kalibr lub Kinżał.

Oprócz lotnictwa wykorzystywane będą bomby i pociski z ładunkami termobarycznymi mającymi znaczną siłę niszczenia, porównywalną z bronią jądrową ostrzegł na łamach rosyjskiego dziennika generał Juri Nietkaczew.

Zdaniem politologa dra Mirosława Habowskiego takiej reakcji ze strony Rosjan można było się spodziewać.

– Zgodnie z teorią równowagi sił, każda akcja, która z jednej strony ma osłabić zdolności obronne jednego państwa, powoduje jego reakcję, która ma te zdolności wzmocnić. Jeżeli NATO, a mówiąc precyzyjniej Stany Zjednoczone, decyduje się na wzmocnienie swojej obecności na terenach tuż przy Rosji, to nie należy się dziwić, że Rosja odpowiada zwiększeniem swoich możliwości – podkreślił dr Mirosław Habowski.

Rosyjska gazeta cytuje również wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych Rosji Aleksandra Gruszki. Zapowiedział on, że w razie rozmieszczenia bazy USA w Polsce Moskwa będzie zmuszona do podjęcia dodatkowych środków ostrożności o charakterze wojskowo-technicznym.

RIRM

drukuj