Egzamin z uczynków miłosierdzia

Tegoroczne Święta Wielkanoce Polacy będą przeżywać razem z uchodźcami z Ukrainy. Zdajemy – jako naród – egzamin z uczynków miłosierdzia. Do potrzebujących wciąż trafiają najpotrzebniejsze rzeczy.

Od  początku wojny na Ukrainie do Polski przybyło już blisko trzy miliony  uchodźców. Dla wielu z nich Wielkanoc, to pierwsze święta, które spędzą poza domem. O to, by sąsiedzi ze wschodu nie czuli się samotni, dbają osoby prywatne, firmy, instytucje, które przed Ukraińcami, także w święta, otwierają swoje drzwi i serca.

Ukraińcy Święta Wielkanocne przeżywać będą dopiero za tydzień. Wówczas kościoły katolickie otwarte będą dla wiernych prawosławnych i grekokatolickich, by mogli oni sprawować liturgię Wielkiej Nocy w obrządku wschodnim.

– Staramy się przyjąć taką główną linię, że udostępniamy im kościoły katolickie, po to, by mogli sprawować liturgię prawosławną, liturgię grekokatolicką – wskazał ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Wielu Ukraińców pozostaje wciąż w strefie wojny. Ich święta nie będą napełnione radością. Pomocy na miejscu nieustannie udzielają im duchowni.

– Próbujemy dostarczyć tam pomoc humanitarną, medykamenty, odzież, ponieważ dzisiaj nie ma takiego miasta i wioski na Ukrainie, które nie byłoby zbombardowane – akcentował zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego, arcybiskup kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Pomoc Ukrainie wciąż jest potrzebna zarówno duchowa, jak i materialna. Tegoroczne Święta Wielkanocne przeżywane będą jako czas modlitwy za Ukrainę i o pokój.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl