fot. PAP/EPA

Konflikt na Ukrainie zaostrzy się?

Na Ukrainie wciąż niespokojnie. Rosja dozbraja separatystów, którzy coraz częściej atakują ukraińskie siły. Szefowa unijnej dyplomacji i minister spraw zagranicznych Niemiec są zaniepokojeni sytuacją na Ukrainie.  

Politycy wezwali do przestrzegania porozumienia pokojowego z Mińska. Z kolei prezydent Ukrainy Petro Poroszenko z okazji obchodzonego w Polsce Święta Niepodległości podziękował za udzielone wsparcie.

Z okazji Święta Niepodległości Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podziękował za wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie w czasie kryzysu. Petro Poroszenko wyraził nadzieję, że dobre relacje między naszymi krajami nadal będą się rozwijały, a ich podstawą będą wzajemny szacunek i zaufanie.

Tymczasem sytuacja na Ukrainie znowu się zaostrza. Separatyści, którzy w ostatnim czasie są dozbrajani przez Rosję,  zwiększyli częstotliwość ostrzałów ukraińskich wojsk. Ukraina obawia się także rosyjskich prowokacji w Donbasie. Mogłyby one być użyte jako impuls do wkroczenia tam regularnych oddziałów rosyjskich pod pretekstem obrony cywilów.

– Sytuacja jest w tej chwili zawieszona, a nawet zamrożona. Z jednej strony separatyści przygotowują się do działań zbrojnych i ewentualnego ataku wojsk ukraińskich, z drugiej strony sami myślą o ofensywie.  Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, ten konflikt na pewno się zaostrzy, bo jedna i druga strona będzie do tego dążyła – zaznacza dr Andrzej Zapałowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W Berlinie spotkali się minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Politycy dyskutowali o wzmożonych działaniach Rosji na terenie Ukrainy oraz rozważali wprowadzenie kolejnych sankcji wobec Rosji. Politycy wezwali do przestrzegania porozumienia pokojowego z Mińska. Pytana o możliwość zaostrzenia sankcji wobec Rosji Federica Mogherini powiedziała, że taka opcja cały czas jest brana pod uwagę. Zastrzegła jednak, że same sankcje nie rozwiążą problemu. Decydująca jest pomoc dla Ukrainy – zaznaczyła szefowa unijnej dyplomacji. Z kolei z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, rozmawiał także prezydent USA Barack Obama. Okazją był szczyt państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku w Pekinie. Tematem dyskusji były Ukraina, Iran i Syria.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj