fot. PAP/EPA

Ukraina: zatwierdzono kandydaturę Hrojsmana na premiera

Ukraińska koalicja parlamentarna zatwierdziła na stanowisko nowego premiera dotychczasowego przewodniczącego parlamentu Wołodymyra Hrojsmana. Informację podał w środę wieczorem jego rzecznik Dmytro Stolarczuk.

„Koalicja absolutną większością poparła kandydaturę Hrojsmana na premiera” – napisał Stolarczuk na serwisie Twitter.

Oczekuje się, że kandydatura Wołodymyra Hrojsmana zostanie w czwartek zatwierdzona przez Radę Najwyższą. Według deputowanych skład jego rządu jest już prawie uzgodniony, brakuje w nim jedynie ministra zdrowia. Także w czwartek dymisję musi złożyć Arsenij Jaceniuk, który oficjalnie wciąż jest premierem.

Wcześniej w środę Wołodymyr Hrojsman oświadczył, że po długich negocjacjach większości parlamentarnej udało się dojść do kompromisu w sprawie nowego rządu.

„Doszliśmy do porozumienia, które pozwoli wyjść z kryzysu, w jakim się obecnie znajdujemy” – oświadczył polityk zatwierdzony na stanowisko nowego premiera otwierając posiedzenie Rady Najwyższej.

Wołodymyr Hrojsman podkreślił, że jego najważniejszym zadaniem będzie ustabilizowanie sytuacji w państwie i kontynuowanie reform. Kandydat na premiera zapewnił, że nie będzie tolerował w rządzie korupcji ani innych patologicznych zjawisk. „Jest to dla mnie kwestia zasadnicza” – powiedział.

Rozmowy o utworzeniu nowego ukraińskiego rządu rozpoczęły się w niedzielę, gdy Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że poda się do dymisji. Polityk, krytykowany za opieszałość w reformach i przymykanie oczu na korupcję, oświadczył wówczas, że jego partia Front Ludowy pozostanie jednak w sojuszu politycznym z prezydenckim Blokiem Petra Poroszenki.

Negocjacje w sprawie składu Rady Ministrów były bardzo trudne. Ich uczestnicy relacjonowali mediom, że administracja Petra Poroszenki chciała narzucić Wołodymyrowi Hrojsmanowi w tworzonym przez niego rządzie ludzi, których kandydatury były dla niego nie do przyjęcia.

PAP/RIRM

drukuj