fot. pixabay.com

Kanada: Policja wszczęła śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie

Kanadyjska policja federalna rozpoczęła dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie oraz zbrodni przeciw ludzkości – poinformowano w czwartek w komunikacie.

„W odpowiedzi na okrucieństwa popełniane na Ukrainie, w ramach kanadyjskich programów zajmujących się zbrodniami przeciw ludzkości i zbrodniami wojennymi, prowadzona jest bliska współpraca z krajowymi i międzynarodowymi partnerami, w ramach globalnych wysiłków na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy uciekającym przed rosyjską inwazją” – napisano w komunikacie.

W zbieraniu informacji od ukraińskich uchodźców współpracują resort sprawiedliwości, Royal Canadian Mounted Police (RCMP – policja federalna), kanadyjskie służby graniczne oraz ministerstwo imigracji, uchodźców i obywatelstwa.

RCMP uruchomiła specjalną stronę internetową z informacjami dla uchodźców w językach angielskim, francuskim, ukraińskim i rosyjskim.

„Przekazane przez was informacje mogą pomóc w przyszłych dochodzeniach karnych (…) Zeznania będą chronione przez RCMP i użyte tylko w celach dochodzenia. Udzielenie informacji i przekazanie dowodów nie będzie miało żadnego wpływu na wasz status imigracyjny w Kanadzie” – napisano.

Kanada wysłała wcześniej do Hagi grupę oficerów dochodzeniowych RCMP, którzy będą pomagać w śledztwach Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu. Minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino napisał we wtorek na Twitterze, że żaden kanadyjski rząd wcześniej nie podjął takiej decyzji, a odpowiedzialni za zbrodnie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl