Ukraina złożyła w Trybunale ONZ pozwy przeciwko Rosji

Ukraina złożyła we wtorek w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze pozwy przeciw Rosji, oskarżając ją o nielegalną aneksję Krymu, wspieranie terroryzmu na ukraińskim terytorium i łamanie wobec Tatarów konwencji przeciwko dyskryminacji rasowej.

Zażądano też odszkodowania za zestrzelenie w 2014 r. nad ukraińskim terytorium malezyjskiego samolotu pasażerskiego.

Ukraina zwraca się do Trybunału o orzeczenie, że Federacja Rosyjska ponosi międzynarodową odpowiedzialność za wspieranie terroryzmu” – poinformował Trybunał w oświadczeniu, podkreślając, że Kijów oskarża Moskwę o „interwencję militarną na Ukrainie, finansowanie aktów terrorystycznych, naruszanie praw człowieka milionów ukraińskich obywateli” i potępia „akty terrorystyczne” popełnione przez „sojuszników” Moskwy na Ukrainie.

Władze Ukrainy podają jako przykłady „aktów terrorystycznych” ostrzał artyleryjski cywilnych celów, czy zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Boeing 777 został zestrzelony 17 lipca 2014 r. nad Donbasem; zginęło wtedy 298 osób znajdujących się na pokładzie, w tym większość Holendrów.

Ukraina zarzuca Rosji łamanie na zaanektowanym Krymie międzynarodowej konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej poprzez systematyczne stosowanie wobec Tatarów represji politycznych, w tym tłumienie prawa do wypowiedzi i uniemożliwianie demonstrowania kulturowej tożsamości przez tę mniejszość etniczną.

W wydanym komunikacie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko napisał, że „Rosja musi zapłacić karę za agresję”. Podkreślił, że „Federacja Rosyjska brutalnie narusza od trzech lat prawo międzynarodowe, bezprawnie zajmuje Krym, prowadzi bezprawną okupację wschodu naszego kraju na obszarach obwodu donieckiego i ługańskiego oraz realizuje politykę wyniszczania i dyskryminacji na Krymie”.

Strona ukraińska twierdzi, że Rosja „zwiększyła swoją ingerencję w sprawy ukraińskie do niebezpiecznego poziomu”, a tym samym naruszyła zasady międzynarodowej konwencji o zwalczaniu terroryzmu „poprzez zapewnienie finansowania działalności zbrojnych ugrupowań”.

Nie wyznaczono jeszcze terminów przesłuchań w sprawie pozwów Ukrainy przeciwko Rosji. Przesłuchania potrwają prawdopodobnie wiele miesięcy.

Utworzony w 1946 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jest głównym organem sądowym ONZ.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl