W Łodzi odprawiono Mszę św. w intencji majora „Łupaszki”

W Bazylice Archikatedralnej w Łodzi sprawowana była Msza Św. żałobna w intencji majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Rozpoczęła ona kilkudniowe uroczystości pogrzebowe legendarnego dowódcy Armii Krajowej.

Eucharystii przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. Przy trumnie czuwały warty żołnierskie oraz harcerskie.

Z kolei w piątek  o godz. 09.30 w łódzkim kościele zostanie wystawiona trumna ze szczątkami żołnierza niezłomnego.

Te uroczystości są niezmiernie ważne w kontekście kształtowania tożsamości i dumy narodowej – zwraca uwagę Wojciech Łuczak, prezes Fundacji „Niezłomni”, która jest jednym z organizatorów uroczystości.

– To zwrócenie honoru nie tylko panu majorowi, ale również nam wszystkim, po tych mrocznych czasach terroru komunistycznego. Żegnamy naszych bohaterów, pokazujemy, jak należy ich żegnać, jak bardzo są dla nas ważni, wyznaczając tym samym drogę, szanując ideę, której oni byli wierni. Przekazujemy ten etos młodym – mówi Wojciech Łuczak.

W sobotę hołd majorowi będzie można oddać w kościele św. Krzyża w Warszawie, gdzie będzie wystawiona trumna. Tam również będą jej asystować warty honorowe.

Główne uroczystości pogrzebowe polskiego bohatera odbędą się w stolicy w niedzielę. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy i zostanie przeprowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

RIRM

drukuj