Bielsko-Biała pobiegła „Tropem Wilczym”, by uczcić Żołnierzy Wyklętych

Sportowa rywalizacja w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – mowa o biegach „Tropem Wilczym”. W niedzielę pamięć naszych narodowych bohaterów uczczono w Bielsku Białej.

Marzec to miesiąc, w którym wspominamy bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego. 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– To są patrioci. Nie można mylić patriotyzmu z nacjonalizmem. Komuniści okrzyknęli akowców i Narodowe Siły Zbrojne jako bandytów, a to byli patrioci – mówił pisarz Rajmund Pollak.

Żołnierze Wyklęci to symbol walki o Polskę – wskazał Zygmunt Mizera, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Etosu Armii Krajowej oraz organizator Biegu „Tropem Wilczym” w Bielsku-Białej.

– To oni walczyli o wolną i niepodległą (Polskę – radiomaryja.pl) po drugiej wojnie światowej, byli zapomniani – zaznaczył Zygmunt Mizera.

W 2013 r. grupa działaczy społecznych postanowiła podjąć inicjatywę Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Pierwszy taki bieg odbył się w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. W tym roku miała miejsce już 13. edycja tego wydarzenia. Odbywa się ona w różnych miejscach w Polsce. W Bielsku-Białej narodowych bohaterów uczciło wielu młodych ludzi.

– Skłoniła mnie głównie historia Polski, ponieważ były to ciężkie czasy, które przeżyliśmy i trzeba to upamiętniać, żeby przyszłe pokolenia o tym nie zapomniały – podkreślił Samuel, jeden z uczestników biegu.

– Uważam, że to jest bardzo ciekawa inicjatywa, jaka pomaga w zdrowiu, bo się ruszamy, jesteśmy aktywni fizycznie, a oprócz tego dowiadujemy się o historii Polski, która jest bardzo ważna – stwierdził inny uczestnik, Mikołaj.

O potrzebie takich spotkań mówi wielu młodych, którzy zaznaczają, że to właśnie one pomagają im kształtować pamięć historyczną.

– Trzeba robić takie spotkania, trzeba rozmawiać z młodymi, żeby nie zapomnieli o historii Polski – podkreślił biorący udział w biegu Kuba.

Takie inicjatywy są idealną lekcją historii – zaznaczył jeden z organizatorów, dr Konrad Los.

– Klasyczne, tradycyjne lekcje należy wzbogacać formą bardziej przystępną. Taką formą jest właśnie bieg „Tropem Wilczym” – powiedział dr Konrad Los.

Tradycyjny bieg „Tropem Wilczym” odbywa się na dystansie 1963 m, co stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni poległy w walce Żołnierz Niezłomny, Józef Franczak ps. „Lalek”.

TV Trwam News

drukuj