fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] J. Karczewski: Żołnierze Wyklęci proszą jedynie o pamięć

Oni przede wszystkim byli przekonani, że walczyć trzeba choćby po to, że przyjdzie pokolenie, które odzyska wolność. Nie wahali się ginąć. Oni o nic więcej nie proszą, jedynie o pamięć – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Odniósł się w ten sposób do Żołnierzy Wyklętych, którzy są tematem jego książki.

Dzisiejsze nauczanie historii, szczególnie w szkołach, pozostawia wiele do życzenia.

– Nie wiem, czy ten sposób przekazywania tak konkretnie istnieje. Dzisiaj spotykam się z takim czymś, że powinno się tę historię przekazywać w formie jakichś obrazków. Trzeba też użyć języka nieco prostszego niż język fachowy w jakimś specjalistycznym tomie – zaznaczył Jacek Karczewski.

Historia jest streszczana i nieprzekazywana zbyt rzetelnie – zwraca uwagę dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

– Ta historia jawi się w takim bardzo krótkim opisie. Jeżeli mówimy, dla przykładu, o Polskim Państwie Podziemnym, to nie da się tego opowiedzieć tego w taki krótki sposób. Tutaj potrzeba czegoś więcej – podkreślił

Należy o tym pamiętać, bo to jedyne czego oczekują Żołnierze Wyklęci i wszyscy bohaterowie naszej ojczyzny – wskazał Jacek Karczewski.

– Oni przede wszystkim byli przekonani, że walczyć trzeba choćby po to, że przyjdzie pokolenie, które odzyska wolność. Nie wahali się ginąć. Oni o nic więcej nie proszą, jedynie o pamięć – powiedział gość TV Trwam.

RIRM

drukuj