W. Kolarski: prezydent pożegna „Inkę” i „Zagończyka”

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Danuty Siedzikówny, ps. „Inka” i Feliksa Selmanowicza, ps. „Zagończyk” – potwierdził PAP podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Te postacie wracają do historii i do pamięci Polaków – dodał.

Prezydent Duda weźmie udział w Mszy św. odprawionej 28 sierpnia, o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej, a także w uroczystości na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Podsekretarz stanu w KPRP poinformował, że przewidziane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

Uroczystości pogrzebowe działaczy AK, bohaterów konspiracji zabitych w 1946 r. będą mieć charakter pogrzebu państwowego. W dzień, na który je zaplanowano – 28 sierpnia br. – przypada 70. rocznica wykonania wyroku śmierci na bohaterach. Pochówek bohaterów będzie wspólny, o czym zdecydowały ich rodziny.

Dzień wcześniej, w sobotę 27 sierpnia, w Kaplicy Królewskiej Bazyliki Mariackiej, w godzinach 17.00-22.00 mają zostać wystawione trumny ze szczątkami bohaterów.

„Danuta Siedzikówna i Feliks Selmanowicz to bohaterowie wolnej Polski, to postacie, które w sposób symboliczny wyrażają polski los” – powiedział Kolarski.

Podkreślił, że wielu narodowych bohaterów, którzy nie złożyli broni po 1945 r., którzy zapłacili za swój sprzeciw wobec władzy komunistycznej najwyższą cenę, po śmierci miało być wymazanych na zawsze z pamięci a ich groby miały pozostać anonimowe.

„To dzień zwycięstwa prawdy i sprawiedliwości rozumianej w ludzkim i historycznym wymiarze. Te postacie wracają do pamięci Polaków, do polskiej historii i stają się wzorem dla przyszłych pokoleń Polaków” – podkreślił podsekretarz stanu w KPRP odnosząc się do planowanych uroczystości pogrzebowych.

PAP/RIRM

drukuj