fot. tvp.info

MSWiA chce wzmocnić ochronę prawną dla symboli patriotycznych

Resort wystosował w tym celu list do ministerstwa sprawiedliwości. Chodzi o sprawę produkcji kijów bejsbolowych z ikonami m.in. Polski Walczącej przez jedną z prywatnych firm.

W piśmie wiceszef resortu Jarosław Zieliński podkreślił, że działalność handlowa tego typu godzi w zasady godnego upamiętnienia narodowych symboli. Wskazał na możliwość zmian ustawowych w celu ochrony ważnych dla historii Polski znaków.

Chodzi m.in. o symbolikę dotyczącą Powstania Warszawskiego czy Polskiego Państwa Podziemnego.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie podkreśla, że rozsądnie trzeba używać symboli służących upamiętnieniu i edukacji.

– Wszystkie symbole powinny być używane rozsądnie, jeżeli nie mamy nic przeciwko temu, żeby młodzi ludzie nosili koszulki z nadrukami, to już np. znaki Polski walczącej na kiju bejsbolowym czy na pościeli czy na garnku budzą określone, negatywne opinie, zwłaszcza wśród samych powstańców i kombatantów. To jest jedna z bardzo delikatnych kwestii i dlatego nie ma jakiegoś mocnego stanowiska, bo z jednej strony zależy mi na tym, by te symbole były upowszechniane, aby służyły edukacji i wychowaniu młodzieży, a z drugiej strony uważam, że są bardzo często używane, co powoduje u starszych ludzi, kombatantów rozczarowanie – zaznacza dr Jerzy Bukowski.

Obecnie w Polsce ochronie prawnej podlega tylko znak Polski Walczącej. Ponadto ustawa o godle, barwach narodowych i hymnie oraz pieczęciach państwowych zakazuje umieszczania symboli RP na przedmiotach przeznaczonych do obrotu.

RIRM

drukuj