fot. mswia.gov.pl

Pierwsze rodziny opuściły ośrodek w Rybakach

Pierwsze rodziny polskiego pochodzenia ewakuowane przez rząd ze wschodniej Ukrainy opuściły ośrodek w Rybakach na Warmii. Tam uczestniczyły w programie przygotowującym je do osiedlenia się w Polsce.

Jak informuje MSWiA, wszystkie rodziny uczestniczące w półrocznym programie adaptacyjnym otrzymały już propozycje dotyczące warunków osiedlenia się w Polsce.

Pierwsze trzy rodziny z tej grupy opuściły w tym tygodniu ośrodek w Rybakach. Zamieszkają w Poznaniu i Tarnowskich Górach.

W najbliższym czasie w ich ślady pójdą kolejne rodziny – informuje dyrektor ośrodka Caritas w Rybakach ks. Piotr Hartkiewicz

– Wszystkie rodziny, które znajdują się w ośrodku Caritas w Rybakach, otrzymały propozycję za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji od samorządów lub od osób prywatnych z całej Polski. Do końca czerwca wszystkie osoby powinny już, jeśli tak można powiedzieć, być na swoim. Datą, która w pewien sposób nas ogranicza, jest zakończenie roku szkolnego, dlatego że każda rodzina ma w swoim składzie osobę, która jest objęta obowiązkiem szkolnym i czekamy na zakończenie roku szkolnego, aby dzieci otrzymały promocję do następnej klasy, świadectwo i z początkiem wakacji przeniosły się ze swoją rodziną do nowego domu, do nowego miejsca w Polsce – mówi ks. Piotr Hartkiewicz.

Rządowym programem adaptacyjnym objęto 188 osób sprowadzonych do naszego kraju pod koniec listopada ubiegłego roku. Zapewniono im na pół roku miejsca w ośrodkach wypoczynkowych w Rybakach i Łańsku oraz całodzienne wyżywienie.

W tym czasie miały się zaaklimatyzować, załatwić formalności związane ze stałym pobytem i nauczyć języka polskiego.

RIRM

drukuj