Ostrołęka: dziś wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych

W Ostrołęce odbędzie się dziś uroczystość wmurowania i poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Wezmą w niej udział  m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz ks. bp Janusz Stepnowski, biskup diecezji łomżyńskiej.

Placówka powstanie w byłym areszcie śledczym. Ma upamiętniać Żołnierzy Polski Niepodległej, a także uczyć i edukować. Prace budowlane ruszyły już kilka miesięcy temu.

Radny Ostrołęki Ryszard Żukowski, przewodniczący miejskiej komisji kultury, podkreśla jak ważne jest dziś upamiętnienie bohaterów narodowych.

– To jest bardzo priorytetowa sprawa. Jesteśmy winni tym ludziom, którzy tak odważnie walczyli o wolność naszej ojczyzny i jej suwerenność. W związku z tym, my – Polacy żyjący w XXI w. – chcemy ich uhonorować, oddać cześć, wspominać i promować wśród młodych ludzi – zaznacza Ryszard Żukowski.

Budynek byłego aresztu śledczego powstał w 1903 r. jako więzienie carskie. Więzieniem był również podczas okupacji niemieckiej i po 1944 r.

Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest finansowana w ramach dotacji celowej Ministerstwa Kultury. Otwarcie placówki dla zwiedzających ma nastąpić jesienią przyszłego roku.

RIRM

drukuj