fot. Patrycja Stępień

[NASZ TEMAT] K. Olesiński: Żołnierze Wyklęci to nasza tożsamość. Jako następne pokolenie zobowiązujemy się dokończyć dzieło, którym jest wolna i suwerenna Polska

Żołnierze Wyklęci to nasza tożsamość. My, jako następne pokolenie zobowiązujemy się, żeby dokończyć to dzieło, którym jest wolna i suwerenna Polska – powiedział w rozmowie z portalem radiomaryja.pl Kamil Olesiński, szef Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żandarmeria”.

Szef GRH „Żandarmeria” zwrócił uwagę, że „Żołnierze Wyklęci to jest nasza tożsamość”.

– My, jako następne pokolenie zobowiązujemy się, żeby dokończyć to dzieło, którym jest wolna i suwerenna Polska. Stąd ważny jest również walor edukacyjny tego, że mamy historię Żołnierzy Wyklętych, mamy się na kim wzorować. Jest to bardzo ważna  kwestia – zaakcentował Kamil Olesiński.

29 lutego 2020 r. w Starym Sączu, na godz. 16.30, pod budynkiem „Sokoła” zaplanowana jest inscenizacja historyczna pt. „Sądecczyzna 1946”. Spotkanie odbędzie się w ramach uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca.

– Inscenizacja historyczna odnosi się do wydarzeń, które miały miejsce w Małopolsce, a konkretnie do ataków na Powiatowe Urzędy Bezpieczeństwa Publicznego, na obiekty Milicji Obywatelskiej. Ataki miały miejsce w Limanowej, na więzienie w Nowym Targu, na siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, na liczne posterunki Milicji Obywatelskiej w terenie. To jest inscenizacja, która nawiązuje do jednego z takich wydarzeń z pamiętnego 1946 roku – przypomniał szef GRH Żandarmeria.

Zapraszamy!Do Starego i Nowego Sącza.

Opublikowany przez GRH "Żandarmeria" Sobota, 22 lutego 2020

Dzień później – 1 marca, o godz. 18.00 w budynku „Kana” na ul. św. Kunegundy 12a, ma odbyć się prelekcja i wystawa pt. „Sądeccy Wyklęci”.

– Wystawa Sądeccy Żołnierze Wyklęci odnosi się do podziemia niepodległościowego, z którym jesteśmy związani. Zagęszczenie oddziałów partyzanckich na naszym terenie, czyli na terenie Sądecczyzny było olbrzymie. W pewnym momencie mieliśmy 70 proc. terenu przejętego przez oddziały konspiracji antykomunistycznej. Dlatego odnosimy się do tego podziemia. Podziemia, w którym funkcjonowało kilkanaście oddziałów partyzanckich. Ma ono bogatą historię. Na Sądecczyźnie konspiracja kończy się dopiero w lipcu 1955 r., czyli 10 lat po wojnie. 10 lat po wojnie ostatni żołnierze podziemia komunistycznego na Sądecczyźnie zostają otoczeni w bunkrze nieopodal Przechyły pod Szczytem Czeremcha. Tam ginie dwóch żołnierzy w tym dowódca grupy Stanisław Perełka ps. „Zdobycz” – powiedział Kamil Olesiński.

Zapraszamy!

Opublikowany przez GRH "Żandarmeria" Środa, 19 lutego 2020

Rozmówca Radia Maryja zaznaczył, że dla GRH „Żandarmeria” ważna jest przede wszystkim edukacja patriotyczna.

– Posiadamy własną Grupę Rekonstrukcji Historycznej. Budujemy pomniki. Nasza grupa wybudowała już 10 miejsc pamięci. Mało które stowarzyszenie postawiło tyle rzeczy związanych ze swoją działalnością. Jest to grupa, która sama buduje miejsca pamięci. Zajmujemy się inscenizacją historyczną, wykładami dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Upowszechniamy wiedzę o Żołnierzach Wyklętych w postaci rajdów historycznych, które prowadzimy: rajd PPAN żołnierzy ojca Władysława Gurgacza w paśmie Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckiej, rajd na Przysłop pierwszego PSP AK, mamy także rajd odnoszący się do Jana Dubaniowskiego Salwy. Nasza grupa zajmuje się promocją także w inny sposób. Występowaliśmy w filmach i produkcjach dotyczących podziemia antykomunistycznego – podsumował szef GRH Żandarmeria.

Zapraszamy na kolejny "Partryzancki Przysłop" 2020 !wydarzenie tworzyć będzie min. Rajd Edukacyjny 14 lutego na Przełęcz Przysłoporaz inscenizacja 16 lutego w Zabrzeży widzimy się na partyzanckim szlaku!

Opublikowany przez GRH "Żandarmeria" Sobota, 8 lutego 2020

Karolina Gierat/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl