fot. PAP/Marcin Obara

Minister edukacji narodowej wydał rekomendacje dla dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem na świecie

Minister edukacji spotykał się w czwartek w tej sprawie z kuratorami oświaty i przedstawicielami GIS-u. Przypomniane zostały procedury bezpieczeństwa i zachowania odpowiednich warunków higieny, czyli to, co zaleca główny inspektor sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia.

Według przepisów dyrektor szkoły w sytuacji zagrożenia zdrowia uczniów ma prawo zawiesić zajęcia po konsultacji z właściwymi organami np. burmistrzem i wójtem.

Szef MEN Dariusz Piontkowski, ocenił, że nie ma obecnie powodu, by wydawać ogólnopolskie decyzje dot. szczególnych procedur w szkołach. Kuratorzy mają przekazać do szkół proste instrukcje o zasadach bezpieczeństwa i kontakcie z sanepidem.

– Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa należy unikać osób i terenów, na których takie zagrożenia mogą się pojawiać. Zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia prosimy o to, aby dyrektorzy nie wysyłali dzieci do krajów, w których już ta choroba się pojawiła, odwoływali wyjazdy, gdyby takie były planowane. W przypadku osób, które wróciły z takich państw, w których ta choroba już się pojawiła, trzeba przede wszystkim stosować obserwację. Dopóki nie wystąpią objawy gorączki, duszności, kaszlu, nie ma powodu do tego, aby każda osoba wracająca z takich krajów, była uważana za osobę zagrażającą życiu i zdrowiu innych osób – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Na całym świecie zanotowano ponad 81 tys. potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym ponad 2700 zgonów. Śmiertelne przypadki zanotowano m.in. w Iranie, Korei Południowej czy we Włoszech. W Polsce jak na razie nie odnotowano żadnego zakażenia koronawirusa.

RIRM

drukuj