fot. pl.wikipedia.org

Zespół pod kierownictwem Mirosława Nizio zwyciężył w konkursie na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Pomnik ukaże, że centrum walki o europejskie wartości znalazło się wówczas w Polsce – wskazują autorzy. Monument stanie na Placu na Rozdrożu w Warszawie. Sąd konkursowy nad wyborem zwycięskiej pracy debatował dwa dni. Nazwisko zwycięskiej pracowni ogłoszono dziś w Pałacu Kultury i Nauki.

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podziękował wszystkim sędziom za sprawne działanie i wyłonienie zwycięzcy.

– Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy uczestniczyli i w sądzie, i pracowali wokół całej tej inicjatywy i całego procesu wyłonienia koncepcji, która mam nadzieję, będzie miasto upiększała, upiększała Polskę, a przede wszystkim będzie ważna dla naszej tożsamości oraz pamięci historycznej. Jest także takim gestem spóźnionym, a więc oddającym cześć i tamtym ludziom, tamtym pokoleniom, bohaterom, i jakoś zadośćuczynieniem pewnym zaniechaniom, naszym wspólnym zaniechaniom polskiej wspólnoty politycznej, że dopiero teraz, ale cieszmy się, że teraz – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński.

Nagrodzony projekt przewiduje wzniesienie strzelistego obelisku, u którego podnóża znajdzie się przestrzeń fontanny. Po bokach monumentu umieszczone zostaną dwa modernistyczne bloki, tworzące rodzaj bramy.

Warszawski magistrat zarezerwował na budowę pomnika 3 mln zł.

RIRM

drukuj