fot. PAP/Marcin Obara

Federacja Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP zaapelowała o zmianę koncepcji pomnika 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Federacja Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP zaapelowała o zmianę koncepcji pomnika mającego upamiętnić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Kombatanci skierowali w tej sprawie list do prezydenta, premiera oraz marszałek Sejmu. Podkreślili między innymi, że „Cud nad Wisłą” wymaga szczególnej formy upamiętnienia.

Kombatanci podkreślili, że pomnik powinien budzić szacunek rodaków i przykuwać uwagę gości z zagranicy. Wyrazili też ubolewanie nad faktem, że nie stanął on w Warszawie na czas.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin podkreślił, że opóźnienia w budowie to skutek pandemii koronawirusa i opieszałości władz Warszawy.

– Plan był taki, żeby zdążyć na sierpień tego roku, ale naprawdę przeszkodził COVID. Po prostu kalendarz się załamał. Wyłoniony jest kształt tego pomnika oraz całej przestrzeni edukacyjnej na Placu na Rozdrożu w Warszawie. Zaniechania czy nieczynność władz m.st.  Warszawy przez wiele lat czy miesięcy oraz to nieszczęście, które spadło w ostatniej chwili, czyli pandemia, uniemożliwiły miastu i nam budowę tego pomnika na 100-lecie. Mimo odmienności politycznych w tej sprawie współpracujemy, ale ta współpraca została z winy miasta zawiązana zbyt późno – powiedział Jarosław Sellin.

Resort kultury dodał, że dyskusje nad ostatecznym kształtem pomnika cały czas trwają. Harmonogram robót zakłada, że budowa monumentu zostanie ukończona przed 101. rocznicą „Cudu nad Wisłą”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl