fot. wikipedia

J. Sellin: mam nadzieję, że elity polityczne 11 listopada będą w stanie wznieść się ponad podziałami

Mam nadzieję, że większość elity politycznej pokaże Polakom, że w tak ważnym dniu jak 11 listopada jesteśmy w stanie wznieść się ponad podziałami – powiedział dzisiaj wiceminister kultury, pełnomocnik rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Jarosław Sellin.

Jak powiedział Jarosław Sellin w Radiu Zet, na największy koncert organizowany w przededniu obchodów rocznicy na Stadionie Narodowym dla 50-60 tys. osób zaproszeni zostaną „wszyscy znaczący Polacy, również przedstawiciele opozycji, byli prezydenci i premierzy”.

„Czy skorzystają z tego zaproszenia, czy będą dalej trwali w takim opozycyjnym wzmożeniu, tego nie wiem” – dodał.

Zaznaczył, że on sam odpowiada za wydarzenia o charakterze kulturalnym, które ubogacają uroczystości rocznicowe.

Natomiast, jak wyjaśnił, „centralne uroczystości o charakterze państwowym są organizowane przez prezydenta RP”, „instytucje polityczne, państwowe”.

Pytany, czy liderzy opozycji zostali zaproszeni na centralne obchody, odpowiedział: „nie wiem, ale przeważnie tak było w poprzednich latach – przesyłane były zaproszenia na obchody, ale opozycja nie pojawiała się na uroczystościach”. Wyraził nadzieję, że w tym roku będzie inaczej i „większość elity politycznej pokaże Polakom, że w tak ważnym dniu jesteśmy w stanie wznieść się ponad podziały i celebrować to, co się udało Polakom ponad 100 lat temu”. Jak przypomniał, „byli oni być może jeszcze bardziej podzieleni” i istniały wtedy napięcia między „piłsudczykami, narodowcami, socjalistami, ludowcami, a jednak wszyscy razem dla jednego projektu niepodległej Polski pracowali”.

„Mam nadzieję, że w takim dniu, w którym powinniśmy się cieszyć z sukcesu naszych przodków sprzed 100 lat, który nas uratował, jako naród (…), jest możliwość spotkania się razem” – powiedział wiceminister.

Jarosław Sellin powiedział, że podczas koncertu na Stadionie Narodowym najwięksi polscy artyści „przez polską pieśń i piosenkę opowiedzą o naszej historii ostatnich 100 lat”. Wśród nich wymienił m.in. Marylę Rodowicz, zespół Tulia, Dariusza Malejonka.

Jak poinformował, 11 listopada o godz. 13.00, po uroczystościach państwowych przy Grobie Nieznanego Żołnierza, rozpocznie się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.

PAP/RIRM

drukuj