fot. flickr.com

J. Sellin: Jesienią nowy projekt ustawy ws opłaty medialnej

Media publiczne powinny być zasadniczo finansowane ze środków publicznych, wpływy z reklam powinny być uzupełnieniem – stwierdził wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zaznaczył, że abonament jest w dużej mierze martwy i trzeba stworzyć nowy system – projekt w tej kwestii ma być gotowy jesienią.

Jarosław Sellin pytany w radiu Warszawa o projekt ustawy dotyczący kwestii abonamentu RTV powiedział, że „abonament jest w dużej mierze martwy”.

„Po prostu niepłacony przez obywateli, którzy już się do tego niepłacenia też przyzwyczaili” – zaznaczył.

Wiceminister kultury zauważył, że niewiele gospodarstw domowych, „kilkanaście procent zaledwie”, płaci abonament.

„Trzeba więc myśleć nad systemem nowym i w Ministerstwie Kultury pracujemy nad takim projektem docelowym, który by tę sprawę załatwił” – powiedział Jarosław Sellin.

Jego zdaniem media publiczne powinny być utrzymywane przede wszystkim ze środków publicznych, a tylko uzupełniać swoje dochody z komercji, czyli z reklam.

„A nie odwrotnie, bo dzisiaj jest dokładnie odwrotnie zwłaszcza jeśli chodzi o telewizję publiczną” – powiedział Jarosław Sellin.

„Tak, że myślę, że jesienią już taki projekt docelowy z Ministerstwa Kultury wyjdzie” – dodał wiceminister kultury.

Według dotychczasowych informacji z resortu kultury, nowa opłata abonamentowa będzie pobierana od każdego płatnika podatków w wysokości ok. 8 zł na miesiąc. Niedawno Jarosław Sellin mówił, że opłata medialna miałaby by być pobierana raz w roku, bądź raz na miesiąc – nie zostało to jeszcze przesądzone – przy okazji rozliczania podatku PIT, CIT i KRUS.

PAP/RIRM

drukuj