fot. PAP/EPA

List wiceprzewodniczącego KE ws. nowej ustawy medialnej

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wystosował list do ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Prosi w nim o informacje dotyczącą projektu nowej ustawy medialnej przyjętej przez Sejm.

Wiceszef Komisji Europejskiej chce także, by szefowie resortów wykazali, jak przepisy unijne dotyczące konieczności promowania pluralizmu w mediach, były uwzględniane przy przygotowaniu ustawy.

Frans Timmermans oczekuje przekazania planowanego harmonogramu przyjęcia projektu. Jednocześnie podkreśla, że „wolność i pluralizm mediów są kluczowe dla pluralistycznego społeczeństwa i dla państwa członkowskiego Unii Europejskiej”.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenia, że jest to kolejna próba ingerowania w wewnętrzne sprawy niepodległego kraju, jakim jest Polska.

– Mógłbym doradzić panu komisarzowi, żeby zmienił sobie doradców. Łatwo stracić powagę, a granica między utratą powagi, a śmiesznością bywa niebezpieczna dla polityka, w tym wypadku dla komisarza. Komisarz powinien być osobą mającą jakiś poziom wiarygodności, natomiast tezy, jakie zawarł w liście wskazują, że nie odrobił lekcji, czyli nie zapoznał się z realiami „pluralizmu” i wolności mediów w Polsce. Gdyby bowiem poważnie potraktował sprawę, naprzód postarałby się zebrać informacje i wówczas dowiedziałby się np. o politycznych manipulacjach, angażowaniu się od lat mediów zdominowanych przez Platformę Obywatelską, PSL do spółki z SLD i w wielu przykładach jaskrawych naruszeń zasad rzetelnej dziennikarskiej misji – podkreśla minister Zbigniew Ziobro.

Nowa ustawa medialna zakłada m.in. likwidację konkursów na stanowiska członków zarządu, rad nadzorczych i prezesów oraz likwidację kadencyjności władz mediów.

Zmniejsza także liczebność rad nadzorczych spółek medialnych.

RIRM

 

drukuj