Naprawa sytuacji w górnictwie celem PiS-u na 2015 r.

Rok 2015 upłynął w Polsce m.in. pod znakiem kryzysu w górnictwie. Problem ten nie został rozwiązany przez rząd PO-PSL i stoi przed nową ekipą rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Po fali górniczych protestów, które wywołała zapowiedź likwidacji niektórych kopalni Kompanii Węglowej, na początku mijającego roku rząd Ewy Kopacz podpisał porozumienie ze górniczymi związkowcami. Miało ono zostać zrealizowane do września. Tak się jednak nie stało – przypomina poseł ziemi śląskiej z PiS-u Izabela Kloc.

Tak naprawdę cały bałagan w górnictwie został przekazany nowemu rządowi. Rząd Prawa i Sprawiedliwości musi sobie z tym poradzić. Już w czasie kampanii wyborczej mówiliśmy, że ta branża jest branżą strategiczną i w pierwszej kolejności będziemy się nią zajmować. I tak się rzeczywiście dzieje. W pierwszych miesiącach naszego działania bardzo szybko powstało Ministerstwo Energii, które rozpoczęło pracę nad naprawą górnictwa węgla kamiennego – zaznacza Izabela Kloc.

Rok 2016 rozstrzygnie czy branża górnicza będzie się dalej rozwiała zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne Polski. Liczą na to także sami górnicy i mieszkańcy Śląska, dla których jest to również sprawa miejsc pracy.

Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności” liczy na to, że rząd PiS-u, w przeciwieństwie do koalicji PO-PSL, będzie prowadził dialog społeczny.

To, co się wydarzyło na początku roku na Śląsku, a więc protesty, które zakończyły się podpisaniem porozumienia z ówczesną premier Ewą Kopacz, a potem sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, która miała z resztą bardzo tragiczny przebieg – doszło nawet do strzelania przez policję do strajkujących górników – pokazują, że w Polsce dramatycznie brakuje partnerskiego i rzetelnego dialogu społecznego. Ale rok 2015 to też wejście w życie nowej instytucji dialogu trójstronnego, a więc Rady Dialogu Społecznego. Mam nadzieję, że w przyszłym roku nie będzie już miało miejsca to, co zaszło na początku roku zarówno w Kompanii Węglowej, jak i potem w Jastrzębskiej Spółce Węglowej – mówi Marek Lewandowski.

Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną, z której w 2013 r. wycofały się związki zawodowe. Uznały one, że dialog w tym gremium jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.

RIRM

drukuj