Dzień Środków Społecznego Przekazu

W trzecią niedzielę września obchodzimy w Polsce Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jest to święto międzynarodowe ustanowione przez Sobór Watykański II. To czas refleksji nad rolą, jaką odgrywają media w sferze społecznej.

Ojciec Święty, Benedykt XVI w orędziu skierowanym na ten dzień, zwraca uwagę na to, że „Milczenie jest integralną częścią komunikacji i nie istnieją bez niego słowa bogate w treść”.

Ojciec Święty kładzie duży nacisk na szum informacyjny, który utrudnia przekazywanie tego, co ważne – „Z tego względu konieczne jest tworzenie odpowiedniego środowiska, swoistego ekosystemu, w którym panowałaby równowaga między milczeniem, słowem, obrazami i dźwiękami” – podkreśla.

Te słowa kierowane są do wszystkich nas podkreśla profesor Janusz Adamowski.

– Orędzie Benedykta XVI ma wymiar naprawdę uniwersalny. Myślałem, że jest to przede wszystkim orędzie kierowane do ludzi wierzących, ale ono jest na tyle uniwersalne, że właściwie odnosi się do różnych sfer. Nie tylko do działalności mediów masowych, do ludzi mediów. Ono się odnosi się również do nas, do każdego człowieka. Przecież jeśli my bardzo często nie mamy tej świadomości, że swoim słowem możemy bliźniemu uczynić wielkie krzywdy, wielkie spustoszenie w jego życiu, to może powinniśmy nad tym właśnie zacząć się zastanawiać, że lepiej jest milczeć, powiedzieć jedno słowo mniej, aniżeli pół słowa za dużo – puentuje prof. Janusz Adamowski.

Środki społecznego przekazu nieustannie się rozwijają. Pojawiają się nowe sposoby komunikowana, między innymi te związane z internetem. Jak mówi ks. Krzysztof Ołdakowski, wszystkie media w swojej istocie są dobre i mogą takie pozostać, jeżeli tylko cel ich wykorzystywania przez człowieka będzie ukierunkowany na dobro.

 

– Niedziela środków społecznego komunikowania została wprowadzona przez papieża Pawła VI na wniosek ojców z soboru watykańskiego II. Chodzi przede wszystkim o promocję chrześcijańskiej wizji komunikowania, o uświadomienie opinii publicznej, że media są wielkim darem Pana Boga, który coraz bardziej odkrywamy dzięki geniuszowi ludzkiemu. Możliwości mediów są ogromne. Odkrywamy nowe prawa rządzące światem i dzięki temu też potrafimy obraz, dźwięk, słowo przesyłać na ogromne odległości bez żadnych problemów. Postęp technologiczny, czyli to, co mamy dzisiaj – nowe media w postaci chociażby portali społecznościowych, to wielki dar, który otrzymaliśmy z góry.

 

Ks. Krzysztof Ołdakowski dodał, że chodzi o to, żeby się mediami dobrze posługiwać dla dobra człowieka.

 

– Można powiedzieć, że media są dobre, ale ostatecznie będą tym, co zrobią z nimi ludzie. Myślę, że taki dzień refleksji nad znaczeniem mediów w naszym życiu powinien być obecny. Ja zawsze powtarzam, że bardzo ważna jest podstawowa edukacja do odbioru mediów, by uświadamiać publiczności, że świat wygląda inaczej, niż pokazują go media. Dostarczają nam one przetworzoną wizję rzeczywistości z samej swojej natury. Nie są jakimś normatywnym obrazem, istnieje dystans pomiędzy tym, co widzimy a rzeczywistością – mówi ks. Krzysztof Ołdakowski.

 

Wypowiedź ks. Krzysztofa Ołdakowskiego


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź prof. Janusza Adamowskiego:


Pobierz Pobierz

 

RIRM/KEP

 

TEKST ORĘDZIA

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl