Sejm zajmie się dużą ustawą medialną

Sejm na rozpoczynającym się jutro trzydniowym posiedzeniu zajmie się tzw. dużą ustawą medialną. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na czwartek.

Media publiczne mają zostać przekształcone ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych. Ponadto rząd chce zastąpić abonament RTV nowa składką audiowizualną.

Projekt skrytykowała już opozycja. Twierdzi, że doprowadzi to do upolitycznienia mediów publicznych. PO złożyło własny projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Poseł Maciej Małecki z PiS-u podkreśla, że widoczna jest duża zmiana w jakości telewizji publicznej.

– Telewizja informuje, a nie manipuluje, tak jak było to za czasów koalicji PO-PSL. Kolejnym krokiem jest zapowiadana duża ustawa medialna. To dobrze, że ta ustawa ma być jeszcze dokładnie omawiana i poprawiana w Sejmie. Po to jest właśnie praca w komisjach sejmowych, po to są debaty na forum Sejmu, żeby wysłuchać różnych głosów, żeby wsłuchać się także w głosy ekspertów i wypracować najlepsze rozwiązanie dla Polaków – mówi poseł Maciej Małecki.

Kwestią do dyskusji jest stawka opłaty audiowizualnej, która ma być doliczana do rachunków za prąd. W projekcie ustawy, który trafił do Sejmu, wynosi ona 15 zł. Politycy PiS-u nie wykluczają jej obniżenia do 12 zł.

Projekt tak zwanej dużej ustawy medialnej miałby być przyjęty jeszcze w pierwszej połowie maja.

RIRM

 

drukuj