fot. PAP/Tomasz Gzell

Rząd wypowiada wojnę piratom drogowym i pijanym kierowcom

Rząd szykuje surowe kary dla kierowców, którzy łamią przepisy. Potwierdza to premier Mateusz Morawiecki i zwraca uwagę, że nowe regulacje uderzą zwłaszcza w tych, którzy siadają za kierownicą po alkoholu.

„Na polskich drogach musi być bezpiecznie” – mówił w trakcie pikniku motoryzacyjnego na Torze Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim premier Mateusz Morawiecki.

– Samochód nie może być śmiercionośną bronią w rękach skrajnie nieodpowiedzialnych ludzi, a jeśli są pod wpływem alkoholu – to bandytów za kierownicą – podkreśla Mateusz Morawiecki.

Ci, którzy łamią przepisy i stwarzają niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia własnego oraz innych, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Premier zapowiada brak pobłażliwości.

– Od bardzo dawna zmieniamy zasady związane z mandatami i grzywnami, a w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu przewidujemy możliwość konfiskaty samochodu i bardzo wysokie kary. Mam nadzieję, że zmiany doprowadzą do ostrożniejszej i bezpiecznej jazdy – wskazuje premier.

Projekt zaostrzenia przepisów został już przygotowany. Zmodyfikowany zostanie system punktów karnych. Będą one kasowane dopiero po upływie 2 lat. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15, a nie jak obecnie 10 punktów karnych. Zniesione zostaną szkolenia, po odbyciu których liczba punktów zmniejsza się. W walce z piratami drogowymi rząd szuka sojuszników. Jednym z nich został PKN Orlen. Prezes Orlenu, Daniel Obajtek, mówi o akcji pod hasłem „Dobry Kierowca”.

– Akcję organizujemy już drugi rok. Dla nas bardzo ważni są klienci, ale także ich bezpieczeństwo, ważne jest dotarcie do ich świadomości, że to bezpieczeństwo jest bardzo istotne zarówno dla nich, jak i dla wszystkich użytkowników dróg – podkreśla Daniel Obajtek.

W kampanię Orlenu włączają się kierowcy zawodowi. Wśród nich jest Jakub Przygoński, wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar i zawodnik Orlen Teamu.

– Moja rada jest taka, zwalniajmy na drogach, a jak ktoś chce dodać gazu, mieć więcej tej frajdy, zapraszamy na tor. Torów w Polsce jest naprawdę coraz więcej. W każdym mieście można znaleźć miejsce, gdzie można pojeździć na zamkniętym obiekcie – podsumowuje Jakub Przygoński.

W ramach akcji „Dobry Kierowca” Orlen zapowiedział współpracę z właścicielami torów.

TV Trwam News

drukuj