MSW ma przedstawić raport o sytuacji na granicach

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, na posiedzeniu rządu ma dziś przedstawić raport o sytuacji na granicach. Takie zadanie szefowa resortu otrzymała od premier Ewy Kopacz po tym, jak Niemcy postanowiły wzmocnić kontrolę na swoich granicach w związku z napływem uchodźców.

Sprawdzone mają zostać granice na wschodzie, południu i zachodzie.

Dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa podkreśla, że od pilnowania granic jest straż graniczna a nie minister spraw wewnętrznych.

– Minister, która będzie jeździła i sprawdzała dzisiaj granice, która i tak jest otwarta. Co ona tam chce sprawdzać? Chyba to, czy działają szlabany, czy budki strażnicze są gotowe do tego, by w nich znowu mogli zacząć pracować pogranicznicy? To chyba nie jest ten cel. Od tego mamy wyspecjalizowane służby, które powinny zajmować się zbieraniem informacji, monitorowaniem sytuacji i informowaniem pani minister i pani premier o tym, jakie decyzje polityczne mają one podejmować. Zostawmy służbom to co należy do służb, a politykom to co należy do polityków – zaznacza Dr Łukasz Kister.      

W obliczu masowego napływu uchodźców i migrantów Węgry od dziś będą zamykały w więzieniu osoby, które przekroczą ich granice.

Austriacka policja przewiduje, że po wejściu w życie nowych przepisów na Węgrzech migranci zaczną korzystać z nowej trasy, by ominąć ten kraj – z Serbii przez Chorwację i Słowenię, skąd będą od południa przedostawać się do Austrii.

RIRM

drukuj