fot. twitter.com/PremierRP

Rozpoczęły się polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe

Dziś w Warszawie przed godz. 12.00 od spotkania premier Beaty Szydło i premiera Hiszpanii Mariano Rajoya rozpoczęły się polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe. Po spotkaniu premierów odbędzie się sesja plenarna z udziałem ministrów, którzy podsumują rozmowy międzyresortowe.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował PAP, że w konsultacjach wezmą udział ministrowie: spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, obrony narodowej Antoni Macierewicz, infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, edukacji narodowej Anna Zalewska, rolnictwa Krzysztof Jurgiel, środowiska Jan Szyszko, sportu i turystyki Witold Bańka oraz ich odpowiednicy z Hiszpanii.

„Poruszona zostanie problematyka związana z bezpieczeństwem, tzn: współpraca z NATO oraz realizacja Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony w kontekście walki z terroryzmem.

Jednym z istotnych tematów są działania jakie należałoby podjąć, aby chronić wspólny rynek przed działaniami protekcjonistycznymi niektórych państw.

„Przy okazji tej sprawy premierzy będą rozmawiali m.in. o dyrektywie dotyczącej pracowników delegowanych” – zaznaczył rzecznik rządu.

Jak dodał zaplanowane są także tematy związane z kryzysem migracyjnym, Brexitem oraz przyszłym budżetem Unii Europejskiej.

W godzinach 13:20-14:35 odbędzie się sesja plenarna, czyli robocze spotkanie premierów razem z ministrami uczestniczącymi w konsultacjach, na którym podsumowane zostaną ustalenia poczynione przez poszczególne resorty. Po sesji plenarnej zaplanowana jest konferencja prasowa premierów Beaty Szydło i Mariano Rajoya. Rzecznik rządu zaznaczył również, że w 2017 r. przypada 40. rocznica odnowienia stosunków dyplomatycznych z Hiszpanią.

PAP/RIRM

drukuj