fot. MW/flickr.com

15 sierpnia nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich

15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich. Tak zdecydował prezydent Andrzej Duda.

Prezydent uzasadnił to trwającymi pracami i brakiem uzgodnień dot. nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej.

W odpowiedzi Ministerstwo Obrony Narodowej wskazało, że ukształtowanie nowej kadry dowódczej jest warunkiem zmian dostosowujących wojsko do nowych wyzwań.

Resort przypomniał, że konieczność przywrócenia jednolitego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP jest priorytetem rządu premier Beaty Szydło, w tym ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Projekt takich zmian został wypracowany w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego, którego wyniki zostały przekazane do Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Decyzja prezydenta jest zaskakująca, ale trzeba poczekać na końcowe uzgodnienia z MON – powiedział poseł Wojciech Skurkiewicz z sejmowej komisji obrony narodowej.

Propozycje awansów generalskich, zostały skierowane do p. Prezydenta; wszystko odbyło się zgodnie z procedurami. Nazwiska osób zostały zgłoszone albo w czerwcu, albo na przełomie czerwca i lipca i wydaje się, że to był wystarczający czas, żeby je zaopiniować. Pozytywnie lub negatywnie, ale oczywiście p. Prezydent miał prawo do podjęcia takiej decyzji. Mam nadzieję, że te nominacje generalskie zostaną wręczone przy okazji święta narodowego i odzyskania niepodległości 11 listopada. I wtedy te osoby obejmą też zaszczytne funkcje, a przy okazji również dostaną kolejne stopnie generalskie – zaznaczył dziennikarz Wojciech Skurkiewicz.

MON oświadczył, że zmiany zaprojektowane w ramach realizacji Strategicznego Przeglądu Obronnego mają dostosować armię do nowych wyzwań.

Chodzi o narastające zagrożenia zewnętrzne oraz o wieloletnie zaniedbania organizacyjne, personalne, strategiczne i dot. kierunków modernizacji technicznej armii. Kluczowym czynnikiem tych zmian jest ukształtowanie nowej kadry dowódczej.

RIRM

drukuj