fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Moskwa: spotkanie wiceszefów MSZ Polski i Rosji

W Moskwie odbędą się dziś konsultacje polityczne wiceszefów MSZ Polski i Rosji. Tematami rozmów Marka Ziółkowskiego i Władimira Titowa będą relacje polityczne i współpraca gospodarcza, a z inicjatywy strony polskiej również kwestia śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej.

Będzie to pierwsza wizyta, która zainicjuje kontakty nowego rządu z Rosjanami.

Poseł Michał Dworczyk z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych mówi, że Polska jest otwarta na dobre, partnerskie relacje z Rosją. Dodał, że trzeba zachować umiarkowany optymizm jeśli chodzi o stosunek drugiej strony do nas.

– Myślę, że takim papierkiem lakmusowym może być stosunek do śledztwa smoleńskiego, a w szczególności do zwrotu wraku. Jest to własność polska, niezbędna nam do tego, żeby rzetelne śledztwo zostało przeprowadzone. Rosjanie powinni bezwzględnie zwrócić wrak. Tutaj należy oczywiście zachować umiarkowany optymizm, natomiast bez wątpienia rozpoczęcie takiego dialogu jest potrzebne i Polska jest w pełni otwarta i zdeterminowana, żeby taki pozytywny dialog rozpocząć – podkreśla poseł Michał Dworczyk.

Resort spraw zagranicznych poinformował w komunikacie, że podczas rozmów omówione zostaną kwestie bilateralne, m.in.: problematyka upamiętnień, współpraca transgraniczna i regionalna oraz funkcjonowanie instytucji dialogu polsko-rosyjskiego.

Wiceszefowie dyplomacji Polski i Rosji mają także omówić wybrane zagadnienia dotyczące problematyki międzynarodowej, w tym relacje UE-Rosja i NATO-Rosja, realizację porozumień mińskich oraz sytuację bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Poprzednie konsultacje polsko-rosyjskie odbyły się 23 lutego 2015 r. w Warszawie.


RIRM

drukuj