fot. PAP/Marcin Obara

S. Żaryn: Rosyjska propaganda wykorzystuje Afganistan, by uderzać w wiarygodność USA

Rosyjska propaganda wykorzystuje sytuację w Afganistanie, by uderzać w wiarygodność USA oraz gwarancji sojuszniczych NATO – zwrócił uwagę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Stanisław Żaryn napisał w sobotę na Twitterze, że materiały rosyjskiej dezinformacji zawierają opinię „eksperta wojskowego”, który przekonuje, że gwarancje amerykańskie są niewiarygodne.

„Przyczynkiem do publikacji jest kolejna seria materiałów, które mają wykazywać wyższość rosyjskich czołgów nad czołgami Abrams, które od USA kupuje Polska. Przy tej okazji +rosyjski ekspert+ przekonuje, że Polska +popełnia ten sam błąd co rząd afgański+” – poinformował rzecznik.

„Komentator dodaje, że współpraca Polski i USA skończy się +tym samym co w Afganistanie+, czyli ucieczką USA” – zrelacjonował.

Stanisław Żaryn wskazał, że inny z „komentatorów” ocenia, że sprzedaż amerykańskich czołgów do Polski „przypomina to, co Stany Zjednoczone robiły z armią afgańską”.

„W tekście pada stwierdzenie, że doświadczenia Afganistanu pokazują, że +amerykańska pomoc przynosi przeciwne skutki+” – zaznaczył Żaryn.

W jego ocenie należy się spodziewać, że sytuacja w Afganistanie będzie przez dłuższy czas wykorzystywana przez Rosję do obniżania wiarygodności NATO.

„Kreml w szczególności atakować będzie współpracę wojskową Polski i USA” – uważa rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

PAP

drukuj