fot. PAP/Newscom

Wlk. Brytania: Protesty Extinction Rebellion w Londynie kosztowały ponad 50 mln funtów

Londyńskie protesty aktywistów ekologicznych z organizacji Extinction Rebellion (XR) kosztowały podatników w ostatnich dwóch latach ponad 50 mln funtów – poinformowała londyńska policja metropolitalna. Jak dodała, każdy taki protest oznacza, że gdzieś zabraknie jej funkcjonariuszy.

Te koszty wzrosną wkrótce jeszcze bardziej, bo aktywiści planują od poniedziałku nową dwutygodniową serię akcji w różnych miejscach Londynu, przede wszystkim w finansowej dzielnicy City, aby jak twierdzą, zwrócić uwagę na rolę sektora finansowego w kryzysie klimatycznym.

Jednak policja podkreśliła, że gwałtowne akcje protestu, jakie przeprowadza Extinction Rebellion, oznaczają konieczność skierowania tam dodatkowych funkcjonariuszy kosztem miejsc, w których są oni bardziej potrzebni.

„Każdy policjant skierowany do dużej demonstracji w centrum Londynu jest policjantem odsuniętym od swojej lokalnej dzielnicy i społeczności. Każda godzina spędzona na żmudnym zajmowaniu się protestującym, który być może dokonał aktu wandalizmu, przykleił się lub przykuł się do drogi lub przedsiębiorstwa, to czas spędzony z dala od mieszkańców Londynu w tych częściach Londynu, które najbardziej nas potrzebują, gdzie zajmujemy się przestępstwami z użyciem noża, przemocą domową i przemocą” – powiedział zastępca komisarza policji Matt Twist.

Jak poinformowała londyńska policja metropolitalna, podczas poprzednich akcji protestu XR w brytyjskiej stolicy, które miały miejsce w kwietniu i październiku 2019 roku oraz we wrześniu 2020 roku funkcjonariusze dokonali 3672 aresztowań, z czego 1938 zakończyło się postawieniem zarzutów, a spośród tych 73 proc. – wyrokiem skazującym. W czasie poprzednich akcji XR aktywiści m.in. przykuwali się i przyklejali do budynków rządowych, siedzib firm, pociągów i samolotów, blokowali ulice w Londynie, a także atakowali siedziby instytucji finansowych.

„Chcę, aby nasi policjanci służyli londyńczykom, zwalczali przestępczość, a także zajmowali się naszym priorytetem numer jeden, którym jest przemoc. Frustrujące jest to, że działania Extinction Rebellion mogą utrudnić te wysiłki, szczególnie w długi weekend, kiedy zazwyczaj obserwujemy znaczny wzrost wezwań policji w całym Londynie” – dodał Matt Twist.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl