D. Trump o zamachu w Londynie: „ta diabelska rzeź musi się kończyć!”

Prezydent USA Donald Trump nazwał w niedzielę sobotni zamach w Londynie „diabelską rzezią”, która „musi się skończyć i której będzie położony kres”. Obiecał, że Stany Zjednoczone udzielą W. Brytanii wszelkiej pomocy, by sprawców dosięgła ręka sprawiedliwości.

Agencja Reutera podkreśla w komentarzu, że Trump nie pozwolił sobie tym razem na krytykę mera Londynu, Sadiqa Khana, któremu w przeddzień zarzucił, że „bagatelizuje atak, przekonując londyńczyków, iż nie ma powodu do paniki”.

Rzecznik mera zareagował na te uwagi jeszcze w niedzielę rano, podkreślając, iż Sadiq Khan „ma ważniejsze rzeczy na głowie niż odpowiadanie na oderwane od rzeczywistości uwagi Pana Trumpa”.

W sobotnim zamachu zginęło co najmniej siedem osób, a 48 zostało rannych. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Oświadczenie w tej sprawie zostało opublikowane wieczorem w niedzielę przez związaną z dżihadystami agencję Amak.

Atak w Londynie rozpoczął się w sobotę o godz. 21.58 czasu lokalnego (22.58 czasu polskiego), kiedy wypożyczony biały samochód dostawczy Renault przemieszczający się z północnej strony Tamizy na południe wjechał na chodnik i w grupę ludzi. Trzej mężczyźni opuścili następnie pojazd, atakując kolejne osoby przy użyciu noży i przemieszczając się w stronę targu Borough Market.

Drogę terrorystom zagrodziło ośmiu uzbrojonych policjantów; oddali oni serię 50 strzałów, które śmiertelnie raniły trzech napastników.

„Ich personalia zostaną ujawnione, gdy będzie to tylko możliwe ze względów operacyjnych” – poinformowała w niedzielę londyńska policja metropolitalna.

W reakcji na zamach w Londynie prezydent USA Donald Trump zapewnił w nocy z soboty na niedzielę na Twitterze: „Cokolwiek Stany Zjednoczone mogą zrobić, by pomóc Londynowi i Zjednoczonemu Królestwu, będziemy z wami – JESTEŚMY Z WAMI. NIECH BÓG WAS BŁOGOSŁAWI!”.

We wcześniejszym tweecie, pierwszym po doniesieniach o ataku, Trump napisał: „Musimy być sprytni, czujni i nieustępliwi. Potrzebujemy, by sądy zwróciły nam nasze prawa”. „Potrzebujemy zakazu wjazdu jako dodatkowego poziomu bezpieczeństwa” – ocenił prezydent USA, nawiązując do zakazu wjazdu dla mieszkańców sześciu krajów zamieszkanych w większości przez muzułmanów, zawartego w jego dekrecie prezydenckim, który został zablokowany przez sąd.

PAP/RIRM

drukuj