Związkowcy PGG żądają wzrostu wynagrodzeń

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej spotkają się dziś z zarządem spółki. Rozmowa dotyczyć ma między innymi wzrostu wynagrodzeń i przywrócenia zawieszonej 14 pensji lub jej części.

Podstawą roszczeń związkowców jest porozumienie z kwietnia 2016 r. W nim wyrazili zgodę między innymi na zawieszenie wypłat „czternastek” w latach 2017-2018. W przypadku dobrych wyników firmy sytuacja miała ulec zmianie.

W maju minister energii Krzysztof Tchórzewski i prezes Polskiej Grupy Górniczej – Tomasz Rogala potwierdzili,  że wyniki spółki wyprzedzają biznesplan. Na tej podstawie pracownicy domagają się zmian w zakresie płac.

Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w PGG podkreśla, że związkowcy oczekują merytorycznej dyskusji.

– Spotkanie będzie poświęcone, zgodnie z porozumieniem z 19 kwietnia, które podpisaliśmy, przywracaniu pewnych elementów wynagrodzenia, które zostały zawieszone i drugi temat to będzie podwyższenie kartek żywnościowych, które są od kilku lat niewaloryzowane. Oczekujemy od zarządu, że podejdzie merytorycznie do rozmów. To, że ogłaszają sobie takie dobre wyniki i tak dalej to jest konsekwencja, tego, że w porozumieniu zapisali, że jeżeli wyniki będą lepsze niż przewiduje biznesplan to zobowiązali się do tego, panowie z zarządu i minister Tchórzewski, że usiądą z nami do rozmów w temacie zawieszenia przywróconych elementów wynagrodzenia – zakończył Bogusław Hutek.  

Według nieoficjalnych informacji związkowców, PGG zamknęła pierwszy kwartał br. kilkudziesięciomilionowym zyskiem. Spółka jest największym w Unii Europejskiej producentem węgla kamiennego. Zatrudnia ponad 43 tys. osób.

RIRM

drukuj