PiS: Spółki węglowe mogą nie mieć środków na wypłaty już pod koniec roku

Politycy Prawa i Sprawiedliwości alarmują, że rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego szykuje katastrofę dla Śląska. Ostrzegają, że zarządy spółek węglowych już za kilka miesięcy mogą nie mieć pieniędzy na wypłaty dla pracowników.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że przed tak dramatyczną sytuacją stanie rząd wybrany w jesiennych wyborach parlamentarnych. Dodał, że dziś społeczeństwo powinno wiedzieć, jaka jest sytuacja w polskim górnictwie pod rządami koalicji PO–PSL.

– To jest sytuacja tworzona w sposób przemyślany. Przy końcu roku, a więc prawdopodobnie przy nowym rządzie, grozi bardzo poważny kryzys, który może prowadzić nawet do braku pieniędzy na wypłaty. To jest stan, o którym społeczeństwo powinno wiedzieć – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki, zwrócił uwagę, że spółki obecnie zaciągają kredyty, a pieniądze są wydawane na bieżące potrzeby.

– Dyspozycja wydana przez Skarb Państwa dla zarządów spółek, że mają dążyć do uniknięcia niepokojów społecznych do wyborów, jest realizowana. Ten plan, który został ogłoszony w styczniu – nazwaliśmy go w Prawie i Sprawiedliwości planem likwidacji – nie ma finansowania, nie ma pieniędzy. Po pierwsze jest tak, że kopalnie przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wymagają 2,3 mld złotych, co zostało zresztą postanowione ustawą przepchniętą przez Platformę Obywatelską w Sejmie. Otóż, żeby wydać te pieniądze, trzeba mieć zgodę Unii Europejskiej. Tej zgody w dalszym ciągu nie ma. To może oznaczać, że pieniądze, które są nawet w tej chwili wydawane, będą musiały być zwracane – powiedział Piotr Naimski.

Poseł dodał, że także nowa Kompania Węglowa potrzebuje 1,5 mld zł dofinansowania. Cały czas rząd poszukuje tych środków.

Nie lepsza jest sytuacja w Katowickim Holdingu Węglowym. Poseł Piotr Naimski stwierdził, że spółce wystarczy pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń przez dwa miesiące.


TV Trwam News/RIRM

drukuj