Tragiczny bilans rządów PO-PSL

Rząd Prawa i Sprawiedliwości sprząta bałagan po swoich poprzednikach. Okazuje się, że zaniedbań, które zostawiła po sobie koalicja PO-PSL jest całe mnóstwo. Nie inaczej wygląda sytuacja w sektorze Ministerstwa Środowiska.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Główny Geolog Kraju prof. Mariusz Orion-Jędrysek dokonał podsumowania 8 lat rządów koalicji PO-PSL.

– To 8 lat totalnego chaosu. Polska geologia w tej chwili, po tych ośmiu latach można powiedzieć, jest po wielokrotnym dachowaniu i pacjent jest na OIOM-ie. Trzeba się za to zabrać, żeby w odpowiedni sposób reanimować i doprowadzić do tego, na co Polska zasługuje. Ten potencjał pozwala nam naprawdę budować silną gospodarkę – wskazuje prof. Mariusz Orion-Jędrysek.

Wśród szeregu zaniedbań Profesor wymienił, m.in.: źle prowadzone koncesje związane z miedzią i srebrem, a także pierwiastkami ziem rzadkich – to tylko nieliczne z przykładów. Tak wydanych w kuriozalny sposób koncesji jest znacznie więcej. Poza tym okazuje się, że w Polsce kilkukrotnie wzrosło ryzyko inwestycyjne, a w około połowie starostw powiatowych brak geologów, którzy mogliby nadzorować działania prowadzone na ich terenie.

– W połowie powiatów w Polsce nadal brak jest geologów powiatowych, co oznacza, że nawet 1/3 kruszyw w Polsce jest pozyskiwana nielegalnie – bez koncesji. To oznacza uszczuplenie przychodów samorządowych, uszczuplenie przychodów Skarbu Państwa i jednocześnie rozwój szarej strefy – podkreśla prof. Mariusz Orion-Jędrysek.

Bilans 8 lat rządów PO-PSL jest tragiczny dla polityki surowcowej, która praktycznie nie istniała.

– Około 80 proc. powierzchni koncesyjnej w Polsce na metale znajduje się w rękach obcego kapitału. Chodzi na razie o poszukiwania, ale one zostały wydane w ten sposób, że muszą dawać koncesje na eksploatację, co jest zrozumiałe. Jeżeli ktoś inwestuje w poszukiwania, to nie można mu potem odmówić koncesji na eksploatację. Niektóre z tych koncesji zostały wydane – w mojej opinii – w sposób zupełnie sprzeczny z interesem Skarbu Państwa – zaznacza prof. Mariusz Orion-Jędrysek.

Główny Geolog Kraju zapowiedział powołanie Służby Geologicznej, która będzie dysponować szczegółowymi informacjami dotyczącymi złóż oraz eksploatujących je inwestorów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl